Eesti ettevõtted kasvatasid kolmandas kvartalis 12% käivet

Andris Feldmanis 28. detsember 2004, 00:00

2004. aasta kolmandas kvartalis ulatus Eesti 32 000 ettevõtte netokäive kokku 96 miljardi kroonini. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes on see number kasvanud 11 miljardi krooni võrra ehk 12 protsenti.

Kõige suurema osa netokäibest andsid 40 protsendiga hulgi- ja jaekaubandusettevõtted. Neile järgnesid 22 protsendiga töötleva tööstuse ning 14 protsendiga veondus-, laondus- ja sideettevõtete käive.

?Seal ei ole midagi erilist, selline mõõdukas kasv,? kommenteeris eile avaldatud statistikaameti andmeid Hansabank Marketsi makroanalüütik Maris Lauri. ?Need harud, mis on teada, et on raskustes, need seal ka on, mis ei ole, need ei ole.?

Kõige suurem oli käibe kasv kolmandas kvartalis kinnisvara-, rentimis- ja äritegevuses, kus kasv oli üle veerandi. Häid tulemusi näitasid ka muud teenindusettevõtted, töötleva tööstuse ettevõtted ning hotellid ja restoranid. Tagasiminek oli käibe osas vaid kalapüügi, mäetööstuse ja hariduse vallas.

Küll on Lauri sõnul vähenemas ettevõtete kasumlikkus. ?Arvestades majanduse arengut on see ka täiesti ootuspärane, et kasumlikkus ettevõtetes langeb,? rääkis Lauri. ?Ta ei saa jääda sama kõrgeks, kui ta oli siin üleminekumaades. Me liigume sinnapoole, kus on arenguriigid.?

OÜ Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevjuhi Jaanus Lauguse sõnul nende firmas küll sel aastal suurt kasvu ei olnud, kuid põhjuseks on eelkõige see, et eelmisel aastal oli kasv kahekordne ning samuti lükkusid paljud selle aasta laekumised järgmisesse aastasse.

Samas on tema hinnangul kinnisvaraturu üldine kasv tuntav. ?Turg on aktiivne ja kinnisvarasektoris on selgelt näha, et raha liigub ja käibed on suured,? lausus Laugus.

Kasumlikkuse osas kinnitas ta langustrendi. Peamiseks põhjuseks nimetas Laugus tööjõukulude tõusu. ?Tööjõud muutub kallimaks,? sõnas ta. ?Kui tahta häid töötajaid hoida, siis tööandja peab üha rohkem pingutama, et kõik vajadused oleks kaetud.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 15:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing