Enn Tosso • 27. detsember 2004 kell 22:00

Tallinna lähiümbrus muutub äärelinnaga samaväärseks

Tallinna mõtteline piir on laienemas ning mõningates linnalähedastes piirkondades on eluasemete hinnad Tallinna magalarajoonidega võrdsustunud.

Viimasel ajal on koduotsijad järjest enam pöördunud maaklerite poole sooviga, millest võib välja lugeda, et piirkonna valikul võrdsustatakse Tallinna äärelinnad lähiasulatega.

Harvad ei ole olukorrad, kus klient sõnastab tellimuse: soovin osta korteri kas Õismäel, Keilas või Jüris. Pealinnas töötajad on valmis omale kodu soetama Tallinnast kuni 30 kilomeetri raadiuses.

Inimestele on oluline kohalejõudmise aeg, mitte kilomeetrid. Näiteks võib Lasnamäelt ja Keilast tööle sõitmine võtta sama palju aega. Sel puhul ei nähta põhjust, miks mitte eelistada inimsõbralikumat elukeskkonda.

Väljapoole linnapiire elama asujad toovadki põhjuseks eelkõige turvalisuse, hinnatakse väiksema kogukonna eeliseid. Endiselt kallutavad kaalukaussi ka lähipiirkondade soodsamad hinnad, mis küll mõningate populaarsemate asulate puhul, nagu näiteks Viimsi ja Tabasalu, on Tallinna äärelinna omadega võrdsustunud. Lähipiirkonnad võidavad uusi elanikke peamiselt tänu eramuehitusele. Enamasti on väljapoole Tallinna elama asuja ostnud krundi, millele rajab paari aasta möödudes oma kodu.

Järjest rohkem ostetakse arendajate poolt valmis ehitatud keskmise või väiksema suurusega eramuid või ridaelamuid. Usaldatakse professionaale ja ostetakse valmiskaupa. Hetkel valitseb linna lähipiirkondades pakkumisest suurem nõudlus ning uusehitised ostetakse sageli ehituse algjärgus.

Sellist käitumist soodustab suurte arendusprojektide etapiviisiline rakendumine, kus inimene saab tutvuda tüüpprojekti järgi ehitatava majaga kõrvaloleva hoone näitel. Teine soodustav tegur on Tallinna äärelinnade korterite hindade märkimisväärne tõus viimase poolteise aasta jooksul.

Järjest tihedamini leiavad uue eluaseme otsijad, et kolmetoaline korter magalarajoonis on vaid mõnevõrra odavam soetada kui eramu linna lähistele ning kahetoalise korteri hind on enam-vähem võrdne linnalähedastes rajoonides olevate suvilate hinnaga.

Suuremahulisi elamuarendusprojekte jätkub ka teistesse piirkondadesse. Näiteks võib tuua Maardu järve taguse ala, mis meelitab soodsaima maa hinnaga Tallinna lähistel. Sama aktiivne tegevus toimub ka Tartu maantee suunal (nt Peetri küla, Järveküla), Viljandi maantee suunal ning Sakus, Sauel ja Keilas. Viimati nimetatud asulates on viimase poole aasta jooksul eramute maksimaalne hind tunduvalt kõrgemale nihkunud. See annab märku, et linna lähiümbrus ei ole üksnes madalama hinna otsijate pärusmaa, vaid juba julgetakse omandada ka eksklusiivsemaid objekte neile väärilise hinna eest.

Kinnisvaraarendajate meelisrajoon on juba pikemat aega olnud Viimsi. Kui aga arvestada kõikide detailplaneeringutega, millele on käesolevaks hetkeks lähteülesanne väljastatud, siis võib tulevikus oodata valla elanike arvu kolmekordistumist. Aktiivse arendustegevuse tulemusena on pakkumine suur ja seetõttu on Viimsi olnud viimasel aastal kõige aeglasema hinnatõusuga linnalähedane piirkond.

Teine populaarne piirkond on jätkuvalt Tabasalu, kus korterite hinnad on praeguseks hetkeks Tallinna äärelinnaga võrdsed. Kui arvestada infrastruktuuri, on Tabasalu areng võrreldes teiste piirkondadega olnud kõige kiirem.

Uus kasvava populaarsusega piirkond on Tartu maantee suund, mis on väljakujunenud infrastruktuuriga piirkondadest hetkel kõige vähem koormatud ja seetõttu pakub arendajatele huvi. Kui varem oli ka sel suunal tegemist peamiselt eramuarendusega, siis nüüd on aktiivselt alustatud ka korterelamute ehitusega.

Hetkel kuum