28. detsember 2004 kell 22:00

Kelle võit?

Euroopa Liidu kohtuinstantsid jätsid jõusse nõuded Microsofti vastu. Kommenteerin kohtu nõuet nudida Windowsi operatsioonisüsteem. Lähiajal saavad Euroopa kliendid ?nautida? uut toodet: meediapleierita (WMP) Windowsi. Mina ei saa aru, kelle võit see on. Neile sadadele ja tuhandetele, kes poest peavad sellise Windowsi ostma, on see küll kaotus. Kaotusest saab üle ? vajalikud tükid saab ilmselt internetist kätte, neid saab laadida, oma arvutile lisada ja nii ilmselt paljud ka teevad.

Kuna hetkel on WMP kõige paremini toimiv video ja audio esitaja Windowsi keskkonnas, siis on WMP omamine hädavajalik. Ainult, et nüüd raiskavad kodutarbijad nimetatud lisatööle hulga aega.

Milleks tavainimesele meediapleier? Nii nagu aastaid tagasi vaieldi, kas veebilehitseja on operatsioonisüsteemi osa (loe: hädatarvilik funktsionaalne tükk süsteemis) või mitte, siis täna ei kujuta arvuti kasutamist ilma veebilehitsejata keegi ette. Praegu on samas seisus meediarakenduste vajadus ja kasutamine. Kaugkoolitus, telekonverentsid, suur osa teatmematerjalist ja meelelahutus ? see kõik põhineb meediaprogrammidel.

Tõsi on, et meediapleier operatsioonisüsteemi osana on suretanud välja alternatiivsed tehnoloogiad. Või on suretamas? Päriselt küll ei ole. Minulgi on arvutis mitu lehitsejat, mitu meediaprogrammi jne. Kui ikka sisupakkuja annab raadiosaate või muusikanäited RealAudio formaadis, siis pean ma kuulamiseks RealPleierit kasutama.

Euroopa kohtuinstantsidel võivad olla küll õilsad eesmärgid, aga tehnoloogiliselt on saadud tulemus mõttetu. Ja majanduslikult kahjulik Euroopa inimestele ja firmadele.

Mulle meeldib analoog autodega ? samane oleks kehtestada seadus, et Euroopas tuleb müüa autosid ilma karburaatorita, et anda ostjale vabadus see ise valida. Ei, sellist tarbija vabadust ma ei igatseks.

Autor: Henn Sarv

Hetkel kuum