ASi Tartu Näitused juhataja Alo Pettai sõnul on osal messidest olnud piletihind täiesti muutumatu, kuid osadel tõusnud keskmiselt 8%. ?Kuna messiteenus ei ole esmatarbekaup, siis pole hindade niisama tõstmine võimalik. Et omadega toime tulla ja paremini hakkama saada, tuleb mõelda pigem eksponentide ja külastajate arvu tõstmisele,? lisas Pettai.
Tartu Näituste müügi- ja reklaamijuhi Margus Kikkuli sõnul on pisut tõusnud autonäituste piletihinnad, täpsemalt umbes 7?8%.
Kõige kallim messipilet maksab Tartus 50 krooni ning see on suurematel messidel, nagu Maamess ja Motoshow. Kõige odavam on Kikkuli väitel Intellektika messi pilet, mille hinnaks on kõigest 25 krooni.
Saku Suurhallis, kus on esialgu plaanis vaid kaks messi, tõusevad rendi- ja osavõtuhinnad tänavu 5?7%.
Suurhalli juhataja Aivar Sirelpuu sõnul on hinnatõus paratamatu, kuna elekter ja vesi on tunduvalt kallinenud,? põhjendab Sirelpuu. Tavakülastaja piletihinnale siiski Saku Suurhallis mingit tõusu plaanitud ei ole. Kõige kallim pilet on siiani olnud Sirelpuu väitel BHRA American Car Show?l, mis maksis 290 krooni. Ja kõige soodsam on 25kroonine messi Laps ja Pere pilet.
Kuigi päris kindlalt on esialgu Saku Suurhalli messikavas paigas vaid kaks messi ? märtsis toimuv Tervexi mess ja oktoobris Laps ja Pere, loodab Sirelpuu, et kava saab olema tihedam.
Erinevalt Tartu Messikeskusest ja Saku Suurhallist Eesti Näitused tänavu hinnatõusu ei planeeri. Eesti Näituste ASi arengudirektor Siimu Loogma sõnul pole Eesti Näitused viimased viis aastat messikülastajate piletihindu tõstnud. Piletihindade tõusu pole Loogma sõnul ka tänavu ette näha. Kõige odavam üksikpilet maksab Loogma sõnul 30 krooni. ?Tegemist on siis Aianduse ja Ideaalkodu messiga,? täpsustab Loogma. Kalleim on 90 krooni maksev Motorexi pilet.
Võrreldes eelmise aastaga ei muutu tänavu ka rendihinnad eksponentidele. ?Külmutatud teenuse- ja piletihindade tõttu saamata jäävat või samaks jäävat tulu kompenseerime muu tegevusega ? müügipäevade, esitluste, kliendipäevade, kontsertide, konverentside, seminaride jms korraldamiseks vajalike teenuste müügi ja inventari laenutuse arvel,? selgitas Loogma.
Loogma sõnul on Eesti Näituste ASi laenutushinnakirjas on üksikute positsioonide, näiteks põrandakatete üüritariifid 2005. aastal langenud. ?Üldist hinnatõusu arvestades peaks olema selge see, et kui messiteenuste hinnad ei tõuse, vaid jäävad eelmiste perioodide tasemele, siis on teenus loogiliselt võttes odavnenud, kuna ei arvesta hinnakomponentide pidevat, hüppelist ja jätkuvat tõusu,? leiab Loogma.
2006. aastaks Loogma hindu prognoosida ei oska. ?Sellega pole me veel tegelenud ? vaatame kõigepealt, mida toob 2005. aasta,? nendib Loogma, lisades, et eksponentidele on hinnad praegu vastuvõetavad ja pole mingit põhjust neid tõsta.
Kindlasti osaleme 2005 aastal Tallinna toidumessil ? see on juba traditsiooniks saanud, oleme sellest osa võtnud juba esimesest messist saadik. Kaalumisel on ka Kesk-Eesti mess, mis pole seotud toiduga, vaid on pigem piirkondlik ettevõtluse infomess. See annaks meile võimaluse endid ka kohalikele paremini tutvustada. Kui toidumess on rohkem koht uute toodete esitlemiseks, siis teisel messil on rõhk rohkem firmatutvustusel. Eelmisel aastal ei osalenud me ühelgi messil. Toidumess toimub üle aasta ja eelmisel aastal seda polnud ? seega polnud ka kusagil osaleda.
Meie oma toodanguga Eestis korraldatavatel messidel üldjuhul osalemas ei käi, kuna oleme siinkandis juba nagunii piisavalt tuntud ja seega mingit suuremat eraldi tutvustamist ei vaja.
Eelistame käia pigem ideid kogumas erinevatel õlle- ja teiste jookidega seotud välismessidel üle kogu maailma. Näiteks Saksamaal on igati võimsad ja täiesti suurepärased õllemessid. Eestis on aga ainsaks meie puhul kõne alla tulevaks messiks toidumess, kuid ka sellest pole me viimastel aastatel enam osa võtnud.
Seotud lood
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.