Täna, 7. jaanuaril jõustunud kalapüügiseadus kaotas nn piiratud püügi ja regulatsiooni vähipüügi kohta.
Käesolevast aastast ei ole enam olemas nn piiratud püüki ning senini piiratud püügil kasutatud lubatud püügivahendid nagu nakkevõrk, 100 konksust koosnev põhjaõngejada, liiv ja kuurits viidi üle harrastuspüügivahendite hulka, teatas keskkonnaministeeriumi esindaja. Samuti kaotati eraldi regulatsioon vähipüügi kohta, sest vähipüük on olnud traditsiooniliselt üksnes harrastuspüük. Harrastuspüügivahendite hulka kuuluvad seega nüüd ka vähinatt ja vähimõrd.
Piirkonnad, kus kalastuskaardi alusel ja kehtestatud arvu piires tohib ülalnimetatud harrastuspüügivahendeid kasutada, määrab keskkonnaminister oma määrusega. Üldjuhul on lubatud ainult üks samaliigiline püügivahend ühe kalastaja kohta. See nõue ei kehti püsiasustusega väikesaarte - Kihnu, Ruhnu, Abruka, Vilsandi, Prangli, Piirissaare, Manija ja Vormsi - elanikele, kes võivad ühe kalastuskaardi alusel kasutada kuni kolme nakkevõrku ja ühte kuni 300 konksust koosnevat põhjaõngejada.
Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Ain Soome ütles pressiteate vahendusel, et piirangud on harrastuspüügiks kehtestatud püügivahenditele, mille püügivõimsus on teiste harrastuspüügivahendite püügivõimsusest tunduvalt suurem. ?Kalavarude säilitamise huvides ei ole paraku võimalik lubada nende piiramatut kasutamist,' ütles Soome. Samuti kehtivad piirangud ohustatud kalaliikidega (lõhe, meri- ja jõeforell, jõevähk ja angerjas) veekogudel ning looduskaitsealadel nagu Matsalu rahvuspargis ja Silma looduskaitsealal.
Mujal jääb kehtima eelnevalt jõustatud kord, kus püügiõigust tõendavaks dokumendiks on harrastuspüügiõiguse tasumist tõendav dokument. Tasuta harrastuspüügiõigust omavatel isikutel peab kalastades kaasas olema ka vastavat soodustust tõendav dokument. Soodustus kehtib üksnes nendes piirkondades ja veekogudel, kus ei ole kehtestatud eelnimetatud piiranguid ja kus ei nõuta kalastuskaardi omamist.
Seadusemuudatuse kohaselt tuleb harrastuspüügiõiguse tasu maksta kümne päeva jooksul taotluse esitamisest. Enne tasu maksmist kalastuskaarti ei väljastata. Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhtaja Ain Soome soovitab kõigil neil harrastuspüüdjatel, kes esitasid taotlused käesolevaks aastaks 2004. aastal ja kellele eraldati püügivõimalusi piirarvu ulatuses, raha maksmisega kiirustada. ?Tasu peab olema makstud hiljemalt 1. veebruariks, vastasel juhul kaotab taotleja talle eraldatud püügivõimaluse ja see antakse järjekorras järgmistele taotlejatele, kellele püügivõimalusi ei jätkunud,' ütles Soome.
Kalastuskaardi taotlusi järgmiseks aastaks hakatakse vastu võtma pärast 2006. a. kasutada lubatud püügivahendite ja väljastatavate kalastuskaartide piirarvude kehtestamist.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.