Ministeeriumi eilsel teatel saatis Tuiksoo volinik Marianne Fischer Boelile kirja, milles rõhutab, et majapidamiste tarbimist ei tohiks arvestada Eesti üleliigse suhkruvaru määramisel, sest perekondadel puudusid suhkru kokkuostmisel spekulatiivsed huvid. ?Suhkur oli müügis ka 25?50kilostes kottides, mistõttu inimesed ostisid neid sadade kilode kaupa,? kirjutas Tuiksoo.
?Madal sissetulek on üks põhjustest, miks Eesti inimesed sügiseti valmistavad suhkrust moose, keediseid, siirupeid. See on nii traditsioon kui ka sääst perede jaoks,? kirjutas minister ja lisas, et tavaliselt varutakse suhkrut sügiseti, aga kuna liitumine toimus mais, siis hinnatõusu kartuses toimus varumine varem.
?Eelpool nimetatud sääst on perede jaoks märkimisväärne, sest keskmine sissetulek Eestis on madal ja osakaal kulutustest toidule suur,? kirjutas Tuiksoo.
Eestil on kokku üleliigset suhkruvaru 91 658 tonni, sh 63 068 tonni on tarbimise kasv ja 28 590 tonni varude kasv. Eesti taotleb, et suhkru tarbimise suurenemist ei arvestataks üleliigse laovaru tasu määramisel kui üleliigset laovaru.
Muu üleliigse laovaru eest saatis maksu- ja tolliamet novembri lõpus välja maksuteated 89 miljonit krooni ulatuses 34 ettevõttele. Nädal tagasi oli maksu tasunud 10 ettevõtet ligi 900 000 krooni ulatuses, 10 ettevõtet vaidlustas teate. Maksude tasumise tähtaeg oli 31. detsembril 2004.
Tasu maksmise pikendust kuni 12. jaanuarini on saanud 16 ettevõtet, kuna neile saadeti uued parandatud maksuteated.
Toiduained, mille puhul tuvastati üleliigne laovaru, olid riis, mahlad, margariin, kanaliha, juust, kartulitärklis, või, piimapulber jms.
Autor: ÄP
Seotud lood
Mart Poomi Jalgpallikool kutsub nii kogukonnaliikmeid kui ka jalgpallisõpru kaugemaltki panustama, et Männiku treeningbaasi uus kilehall saaks püsti veel 2024. aasta sees.