Eelmise aasta detsembris toodeti Eestis rohkem arvuteid kui kunagi varem.
Sama saab öelda kogu aasta kohta ? arvuteid toodeti mullu Eestis kokku 66 238, mis on 12 371 võrra rohkem kui aasta tagasi. Arvuti on muutumas sama tavaliseks kui telefon, ainus erinevus on see, et arvuti vananeb moraalselt palju kiiremini kui muud kodumasinad.
Enamus arvutifirmadest kasvatas detsembris märgatavalt tootmismahtusid. Suurima hüppe tegi sülearvuteid tootev Desknote, kes tootis detsembris 95% rohkem arvuteid kui novembris. Kasv on tingitud peamiselt mudelivaliku suurenemisest. Aasta lõpus lisandusid uued mudelid B320 ning B532. Samuti lisandus tootevalikusse Centrino-tehnoloogial põhinev 12tollise ekraaniga kergekaaluline Desknote B220. ?Tootmismahtu aitas kasvatada ka laiaulatuslikum kampaania ja sülearvutite turu üldine elavnemine,? kommenteeris Desknote Eesti müügijuht Janno Tui.
Sarnast juttu rääkis ka IT-kaupade hulgimüüja TD Balticu juht Kaur Lohk: ?Kõige kiiremini kasvav kaubagrupp oli sülearvutid ? 7735 müüdud arvutit oli üle kahe korra möödunud aastast enam.?
Märkimisväärselt edukad olid detsembris ka Datagate ning ML Arvutid, kes vastavalt tootsid 91 ja 83 protsenti rohkem arvuteid kui novembris. ML Arvutid müüsid detsembris 3624 arvutit, mis on firma ja kogu Eesti arvutimüügis kõigi aegade suurim kogus ühes kuus müüdud arvuteid.
?Detsembrikuu suurimateks ostjateks olid oodatult kodukasutajad, kes soetasid valdava osa arvutitest järelmaksuga,? sõnas ML Arvutite tegevjuht Mait Rahi. Jõulukampaania käigus enimmüüdud arvutimudel oli MicroLink 560, mida müüdi 1500 komplekti.
Detsembri suurim kaotaja oli K-Arvutisalong, kelle tootmine vähenes enim. Novembri 1664 arvuti asemel toodeti detsembris ainult 873. Lehe trükkiminekuks ei saabunud K-Arvutisalongist kommentaari, mis põhjustas sellise languse. Teiste arvutifirmade esindajad aga prognoosisid, et vähenemise taga võivad olla novembris lattu toodetud arvutid.
Ka sülearvuteid toodetakse Eestis üha enam. Toodangu kasv on jätkunud viimased kuus kuud, ainus väike langus oli oktoobris pärast septembrikuist ostubuumi. Detsembris oli kõikidest toodetud arvutitest juba 11,3% sülearvutid.
Kui kogu arvutite tootmises on ML Arvutid ja Ordi teistest pikalt ees, siis sülearvutite puhul domineerivad neli firmat. Ordi on 35protsendilise turuosaga esimene ning ML Arvutid 29 protsendiga teisel kohal. Kolmas-neljas koht on tasavägiselt K-Arvutisalongi ja Desknote?i käes ? vastavalt siis 17% ja 16,7%. Ülejäänud nelja firma käes on 2,5% turust.
Kordades tegi suurema kasvu Tigma, tootes detsembris 400% rohkem arvuteid kui novembris ? kolme asemel 15. Arvuliselt suurima hüppega sai aga hakkama K-Arvutisalong, kes tootis detsembris 133 sülearvutit rohkem kui novembris.
Sülearvutite tootmises võib detsembrit pidada vägagi edukaks. Ka siin löödi kõigi aegade rekord. Kaheksast firmast kuus kasvatasid tootmist ? kokku tootsid kaheksa arvutifirmat 1100 sülearvutit. Tootmine vähenes edetabelis viimaseid kohti hoidvatel Datagate?il ja Arvutilinnal, teistel kasvu kokku 440 sülearvuti jagu.
Autor: Alar Pardla
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.