12. jaanuar 2005 kell 12:00

Euroopa börsid: Ericsson sai hoiatuse, jaemüügisektor hingab vabamalt

Põhjala börsidel on täna enamus aega miinuses liikunud Ericsson, kuna CSFB andis investoritele soovituse oma portfellis mobiilside võrgutootja aktsiat müüa.

Investeerimispank osutas sektori kasvu aeglustumisele ja valuutakursside liikumise negatiivsele mõjule aasta esimesel poolel, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.

Aktsia hinnasihti alandati 23,5 Rootsi kroonilt 19 Rootsi kroonini. Kell 13 maksis Ericssoni aktsia väärtpaber börsil 21,10 krooni (-0,5%).

Soome suurim lennukompanii Finnair oli samas kosunud 1,1% (5,80 euroni), kuna suutis tänu Hiina ja Jaapani suunaliste lendude kasvule tõsta detsembris 15% oma reisijate arvu.

Soome suurim jaekaubanduskett Kesko aktsia on kerkinud 1,5% (19,53 eurot), kuna

välismaale laienemine ja tarkvara ja autode müügi kasv aitas käivet möödunud kuul 5% tõsta.

Ka Euroopas on läinud jaekaubandussektori aktsiatel suhteliselt hästi.

Euroopa suurim jaekaubanduskontsern Carrefour aktsia on tõusnud 2,1% (37,41 euroni), kuna suutis neljandas kvartalis oma müüki kasvatada 21,8 miljardilt 22,7 miljardi euroni. Müügimahu kasvu taga olid nii Hispaania kui Hiina turu head näitajad, kuid ka hinnalangustega poodidesse meelitatud Prantsusmaa tarbijad.

Suurbritannia suurim tarbeelektroonika müüja Dixon aga teatas, et suutis vähemalt aasta aega lahti olnud kauplustes kasvatada viimase kaheksa nädalaga müügimahtu 2% võrra. Aktsia tõusis Londonis 3,2%, tasemeni 161,5 pennini.

?Need uudised aitavad tõsta jaemüügisektorilt varju,? ütles uudisteagentuurile Bloomberg Sabadell Banca Privada fondivalitseja Juan Maria Soler. ?Võib-olla polegi tarbijad nii kohutavas seisundis ja aktsiatesse on kõik halvad uudised juba sisse arvatud.?

Veidi tõmbas siiski jaekaubandussektoris indu alla Saksamaa suurim jaemüügikett Metro (aktsia -2,6%), kelle sõnul oli jõulumüük rahuldav, kuid jõulujärgne müük märkimisväärselt alla ootuste kehv.

Hoolimata mikrokiipide tootja Inteli üle ootuste headest kvartalitulemustest (aktsia järelturul üle 3% plussis) ei liigu sektor täna Euroopas kuigi hästi.

Turgudel kardetakse, et tugev konkurents ja pidev hinnasurve mikrokiipide hindadele hoiavad sektori esindajate kasumimarginaale üha enam surve all.

Hetkel kuum