Ülo Toomsalu • 13 jaanuar 2005

Virumaa Teataja: Piimakvoot seab tulevikus tootmisele piirid ette

Enamik põllumehi ei kurda tänavu liiga väikese piimakvoodi üle, aga paari aasta pärast võivad jänni jääda need, kes praegu tootmist laiendavad.

Eestis kehtib tänavu esimest aastat Euroopa Liidus kehtestatud piimakvoot ehk ette nähtud kogus, millest rohkem piima müüa ei tohi. Kvoodiga piirab euroliit ületootmist, kirjutab Virumaa Teataja.

Eesti käesoleva aasta piimakvoot on 624 485 tonni.

Piimakarja pidamisega hiljaaegu alustanud talunik Jaan Kiisk kurtis, et tulevikus võib suurema piimakvoodi saamine osutuda probleemiks. ?Ostsin 400 kohaga lauda, kus praegu on 100 looma. Et laut ära tasuks, tuleb see täis panna,? rääkis ta.

Seega tuleb lehmad juurde osta koos kvoodiga. Tavaliselt müüakse aga lehmi, kelle piimatoodang on niru ja kvootki väike.

Kuigi tänavu jätkub riigireservis veel vaba kvooti, ei tarvitse see paari aasta pärast enam nii olla.

Tuleviku pärast muretseb ka OÜ Uhtna SF omanik Raudo Raja. ?Eesti kvoodisüsteem on liiga keeruline,? nentis ta.

Praegu määrab piimakvoodi PRIA, võttes aluseks eelmise aasta toodangu. ?Aastad ei ole ju vennad, kui karja tabab mingi haigus, nagu meil eelmisel aastal juhtus, väheneb kohe ka piimatoodang ja kvoot, seda juurde saada on juba keeruline,? kurtis Raja.

Tänavu võivad Eesti piimatootjad müüa tööstustele ja turul kokku 624 485 tonni piima. Üle selle koguse müüdava piima eest tuleb riigil trahvi maksta.

ASi Rakvere Piim tegevjuhi Jaanus Vihandi hinnangul rahuldab praegune kvoot piimatoodete siseturgu. ?Iseasi on, mis saab ekspordist, siin võib see takistuseks saada,? lisas ta.

Hetkel kuum