Tore, et Britid on erandlikud ja meie pole nende sammudes käinud. Nimelt Suurbritannias on börsikäibemaks (Stamp Duty).
Sellega maksustatakse pea kõik väärtpaberitehingud. Maksu suuruseks on 0,5 protsenti tehingu suummast, kuid mõningatel juhtudel võib see küündida ka 1,5 protsendini tehingusummast.
Aprillis lõppeval maksuaastal peaks Suurbritannia teenima 0,5 protsendise maksumäära juures 2,6 mld naela (58,1 mld krooni), kirjutas Briti ajaleht the Telegraph.
Mullu kasvas omakiku vahetanud aktsiate arv 30 protsenti. Kui maks tõuseks, võiks sel maksuaastal ületada kogutav rahahulk kuus mld naela (134 mld krooni) piiri.
Brittide käes vahetas möödunud aastal omaniku 4,7 triljoni naela (105 triljoni krooni) väärtuses aktsiad. Kuid riik ei saa nii palju maksu, kuna arvestuses on sees ka finantsinstitutsioonide poolt kasutatud derivatiivitehingutes omaniku vahetanud aktsiad.
Finantsiinstitutsioonid ja ka eraisikud võivad kasutada maksude vältimiseks tulevikutehinguid ja kihlvedusid (contracts for difference).
Tallinna börsil ja börsiväliselt vahetas mullu omaniku börsil noteeritud väärtpabereid alla 25 mld krooni väärtuses. Meil on käive nii vähene, et selle pealt eriti raha ei koguneks.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.