Ülo Toomsalu • 18. jaanuar 2005 kell 6:00

EPL: Tormi järgne puiduhinna langus toob metsaomanikele hiigelkahju

Tormidest räsitud puidu üleküllus Skandinaavias surub Eestis ekspordiks mõeldud paberi- ja küttepuu hinna alla.

Kui Eestis niitsid tormid maha ligi 10 protsenti aastasest raiemahust, siis Rootsis koguni ligi 100 protsenti. Rootsi metsades vedeleb 75 miljonit tihumeetrit mahamurtud puid, mis tuleb Skandinaavia paberitööstustel tarbida, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riigi metsamajandamise keskuse (RMK) turundusjuhi Ulvar Kaubi sõnul on mõningad kokkuostjad juba Eestis paberi- ja küttepuidu kokkuostuhinda langetanud ning mõned osaliselt varumise peatanud. Paberipuidu kokkuostuhind on langenud ligi veerandi võrra. Kaubi sõnul tähendab eksportpuidu hinna langus metsaomanikele hinnanguliselt ligi 200 miljoni kroonist kahju.

?Hinnad on löögi all vähemasti suveni, siis peaks Rootsis tormi tõttu langenud puit olema käibesse jõudnud,? ütles Kaubi.

Erinevalt Eestist, kus niiskete metsade tõttu ei pääse metsatehnika raietöödele ja suur osa langenud puidust peab metsa alla vedelema jääma, on Rootsis metsad kuivemad.

Eesti kohalikele saeveskitele müüdava palgi hind Kaubi hinnangul ei lange, sest seda jätkub kõikidele saeveskitele normaalses mahus.

Hetkel kuum