Saareriiki meelitas Eesti firma odav tööjõud. Jõuluks olid esimesed Sri Lanka tehases toodetud mänguasjad ka USA poelettidel müügis.
Aasta lõpus Sri Lankat raskelt tabanud katastroofiliste tagajärgedega tsunami tõttu on olukord ka Hapa Groupi jaoks allhanget tegeva 300 töötajaga tehase edasise tegutsemise osas keeruline.
?Kõik on siiani segane, sest tegemist on ikkagi force majour?iga,? sõnas Hapa Groupi juht Eugen Veges. Küll kinnitas nii mees ise kui tema USA äripartner Jerry Fullingim firmast Taltex Inc, et ollakse edasise koostöö osas positiivselt meelestatud.
Fullingimi hinnangul läheb Sri Lanka tootmise täielikuks taastamiseks aega vähemalt paar kuud. See aeg võib olenevalt oludest pikeneda ka kuni poole aastani.
Hapa Group ise otseselt kahjusid ei kandnud, kuna nende asju toodeti Sri Lankal allhanke korras. ?Meil tuleb lihtsalt leppida väiksema käibe ja kasumiga,? sõnas Veges.
Ka enne loodusjõudude sekkumist oli Vegesil Sri Lankal tootmisega siiski mõningaid probleeme. Nimelt selgus, et kohalike käsitööoskused ei olnud piisavalt head, et kõiki esialgu plaanitud tooteid valmistada.
?Sri Lanka töötajate kvalifikatsioon ja madal tehnoloogiline tase ei võimalda täna veel suurt osa meie toodetest seal valmistada,? rääkis Veges. Sellepärast otsustatigi järgmisena katsetada pooltoodetega, mis tähendab, et Eestis valmistatud detailid viimistletakse ja monteeritakse Sri Lankal.
?Selline tööjaotus on ökonoomsem kui neid tooteid siin valmistada, vaatamata lisanduvatele logistilistele kuludele,? lisas Veges. Esialgu valmistatakse Sri Lankal näiteks puslesid ja lastemööblit.
Veges näeb nendes raskustes ka head: ?Positiivne on see, et meie inimeste poolt toodetud asju hindab turg kõrgema kvaliteediga tooteks.? Ka Fullingim kiitis eestlaste käsitööoskusi.
Tuleviku osas täpsemaid plaane Veges praegu veel avaldada ei osanud. Järgmiseks verstapostiks on 20. veebruaril New Yorgis algav mess, kus Vegesil on plaanis kohtuda oma äripartneri Fullingimiga ja arutada edasisi plaane. Siis selgub ka, kas ja millal järgmised saadetised Sri Lankast USA poole teele lähevad. Lisaks on plaanis arutleda ka Jaapani turule sisenemise üle.
Taltex Inc-i, millega Hapa Group Ameerika Ühendriikides koostööd teeb, käive siin toodetud asjadest on ligi kümme miljonit krooni aastas. Hapa Groupis toodetud mänguasju müüb firma USAs KraftyTyme kaubamärgi all ja valitud poodides, kus ei kaubitseta masstoodanguga.
Hapa Groupi käive Eestis oli 2003. aastal veidi üle kuue miljoni krooni.
Seotud lood
Tartu Ringtee suurema liiklustihedusega lõigu äärde kerkib 2025. sügiseks uus omanäolise modernse arhitektuuriga pilkupüüdev ärihoone „Raja Keskus“. Ärihoone toob Tartu linna juurde umbes 2500 ruutmeetrit kvaliteetset kaubandus-, teenindus- ja büroopinda.