Maailma ühe suurema tarbeelektroonikanäitusena tuntud CES on aastakümnete jooksul sageli olnud kohaks, kus avalikkus näeb esmakordselt mõnda revolutsioonilist tehnoloogiat või toodet (ajaloost nt videomakk, CD-mängija, plasmateler). Seekordsel, 140 000 osalejaga tehnikamessil polnud midagi maailma muutvat ette näidata. Sellest hoolimata hiilgasid juba mitu aastat tuntud tehnoloogiate edasiarendused.
Euroopas alles algusjärgus, kuid USAs ja Jaapanis kiirelt kasutajaid juurde võitva kõrgeraldusega (High Definition, HD) televisioonistandardile vastav tehnika ning plahvatuslikult kasvanud digitaalsete audiopleierite mudelivalik selleaastasel CESil näitavad ilmselgelt, et pööre digitaalsusele on tarbeelektroonikas juba toimunud.
Toshiba prototüüp-sülearvuti akut asendav kütuseelemendist moodul (inglise keeles fuel cell) tagab arvuti töö vähemalt viieks tunniks.
Juba aasta pärast saab lisaks harjumuspärasele liitiumakule arvuti, telefoni või muu seadme tööshoidmiseks kasutada vedelkütust aeglaselt elektriks muundavat tehnoloogiat. Sülearvuti toiteseadme prototüüp kaalub alla kilogrammi ning on paigutatud arvuti taha. Printeri tindikassetti meenutava metanoolianuma vahetamiseks kulub kõigest mõni sekund. Kuigi kütuseelemendi tehnoloogia väikeseadmete tarbeks on sama hästi kui tootmisvalmis, pidurdavad selle turulejõudmist lisaks kõrgele hinnale ka mõned seadusenüansid ? näiteks ei tohi praeguste reeglite järgi metanooli lennukisse kaasa võtta. Toshiba kinnitab siiski, et sellised takistused kaovad kaovad lähiajal ning esimesed kütuseelementi kasutavad rakendused jõuavad müügile juba 2006. aastal.
Uus pisike kaamera Sanyo Xacti salvestab üheaegselt nii videot kui fotosid. Paarsada grammi kaaluv ja mugavalt peopessa sobituv kaamera on piisavalt väike, et mahtuda taskusse. Samas salvestab ta väiksusele vaatamata MPEG-4 formaadis videopilti kvaliteediga, mis kannatab vaatamist ka suurest telerist. Videopildi salvestamisega samal ajal saab Xactiga teha nelja megapikseli suuruseid fotosid.
Sanyo VPC-C4 Digital Media Camera on vihje sellele, et magnetlindi valitsusaja lõpp videosalvestuses pole enam kaugel. Xacti kasutab SD-mälukaarte, mille gigabaidisele variandile mahub 40 minutit maksimumkvaliteediga videot või 377 fotot.
Sanyo kaameral on 1,8tolline (4,6 cm) ekraan, 5,6kordne optiline suum, digitaalne pildistabilisaator ning Sanyo Xactit saab soovi korral kasutada ka digidiktofonina.
Hewlett-Packardi tütarfirma poolt arendatav tehnoloogia võimaldab CD- või DVD-plaadi sildistada, kasutades sama kirjutajat. Valmiskirjutatud plaat pööratakse ringi ning laser joonistab spetsiaalse värvikihiga kaetud pinnale kujutise, mille detailirikkus ei jää alla laserprinteri tööle. Kujutis on must-valge ja selle tonaalsus sõltub plaadil kasutatud värvi toonist. LightScribe´i kasutamiseks on tarvis tehnoloogiat toetavat kirjutusseadet ja tarkvara ning spetsiaalse värviga kaetud toorikuid. Sobivaid kirjutajaid toodavad HP, LaCie, Lite-On ja Pioneer. LightScribe´iga töötavat meediat toodavad HP, Verbatim, TDK ja Memorex. Levinumast tarkvarast toetavad LightScribet Nero ja Roxio.
Rahakoti suurune ning veidi üle 300 grammi kaaluv Archos Pocket Media Assistant on varustatud puutetundliku ekraani, traadita internetiühenduse ja 30gigabaidise kõvakettaga.
Linuxil põhinev operatsioonisüsteem võimaldab kõigil, kel piisavalt oskusi, PMA400-le ise tarkvara kirjutada. Lisaks saab Archose seadmes kasutada enamikku Sharpi Zaurusele ja teistele Qtopial põhinevate Linuxi-põhiste pihuarvutite tarkvara. Multimeediaseadmena on PMA400 kasutatav MPEG-4 formaadis videosalvestina telerist või muust videosignaali allikast või diktofonina sisseehitatud mikrofoni abil. Seadmega saab vaadata fotosid, mängida mänge, lugeda e-posti või surfata internetis. Infohaldustarkavara saab ootuspäraselt sünkroniseerida teiste infoallikatega. Traadita võrguühendusele täienduseks kasutab Archose PMA400 ka USB-porti ühendatavat etherneti adapterit. Tarkavaraliste funktsioonide kõrval võib PMA400 arvuti külge ühendada ka tavalise välise kõvakettana.
abKey nimetab oma Premium 1 klaviatuuri tavapärase QWERTY-klaviatuuri edasiarenduseks, milles on siiski säilinud kõik viimase standardfunktsioonid. Tähtede paigutamisel on arvestatud nende kasutustihedusega, säilitades samas intuitiivse tähestikulise järejekorra. Tootja väidab, et abKey omandamiseks kulub kõigest tund tavaklaviatuuri 42 tunni asemel. Lisaks intuitiivsusele peaks abKey aitama vältida arvutikasutamisega seotud terviseprobleeme, vähendades survet käte ja randmete liigestele.
Kuigi igapäevane maailm sisaldab juba niigi palju ühekordselt kasutatavaid vidinaid, lisab Cellboost omalt poolt veel midagi ? ühekordse mobiiltelefonilaadija. Seda peaks saama osta sama lihtsalt ja igalt poolt kui tulemasinat või pabertaskurätte. Cellboosti patareid on mõeldud kasutamiseks eelkõige hädaolukorras, kui tühi telefoniaku takistab olulise kõne tegemist. Hädapatarei annab telefoniakule kiire turgutuskuuri, lisades 60 minutit kõne- või 60 tundi ooteaega. Cellboost toodab patareisid kõigi levinumate telefonide toitepistikutega. Kuigi firma kinnitab, et kasutatav tehnoloogia ning materjalid on keskkonnasõbralikud, on see masskasutuse ning kasutatud patareide kogumissüsteemi puudumisel siiski väheusutav.
Autor: Andres Palm
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.