24. jaanuar 2005 kell 9:08

Keskpankade huvi dollari vastu väheneb

Värske uurimus näitab, et maailma keskpangad on arvatust kiiremini vähendanud dollari osakaalu reservides ning ostnud eurot.

Sellised arengud muudavad USA presidendi George W. Bushi administratsioonil järjest raskemaks 2004. a 650 miljardile dollarile paisunud jooksevkonto defitsiidi finantseerimise ning õõnestavad dollari positsiooni valuutaturgudel, kirjutab Financial Times.

70% uurimuse jaoks küsitletud keskpankadest vastasid, et on viimasel kahel aastal suurendanud euro osakaalu valuutareservides. Uurimuses, mille avaldas Central Banking Publications, osales 65 keskpanka, mis kontrollivad umbes 45% kogu maailma ametlikest valuutareservidest.

2003. a lõpus hoidsid keskpangad ca 70% oma reservidest dollaripõhistes varades. Keskpankade USA võlakirjade ostudega rahastati 2003. a 80% USA jooksevkonto defitsiidist. Kui huvi ja nõudlus dollaripõhiste varade vastu väheneb, võib see dollari valuutaturul langusse paisata, kirjutab leht.

Teine dollarile negatiivne trend on valuutareservide kasvu aeglustumine. 47% keskpankadest vastas, et kasv aeglustub järgmisel neljal aastal vähem kui 20%le. Aastatel 2000-2004 kasvasid keskpankade reservid 66%.

Agentuuri Bloomberg arvutuste järgi vajab USA defitsiidi finantseerimiseks välisraha juurdevoolu vähemalt 1,8 miljardit dollarit päevas.

Hetkel kuum