Ülo Toomsalu • 24 jaanuar 2005

PM: Firmad näevad laotrahvides ettevõtete arengu takistamist

Ettevõtete hinnangul üritab riik neilt üleliigsete laovarude sildi all trahvi nõudes torpedeerida normaalset arengut, minnes vastuollu ka põhiseadusega.

Reedeks oli põllumajandusministeeriumi laovarude eest ettekirjutusi tegeva käskkirja tõttu kohtusse kaevanud vähemalt 23 firmat. Kõik nad nõuavad vastavate käskkirjade tühistamist ning paljud taotlevad ka, et kohus tunnistaks laovarusid puudutava seaduse põhiseadusega vastuolus olevaks, kirjutab Postimees.

Kohtutee jalge alla võtnute seast leiab nii suuri ja tuntud firmasid kui väikeettevõtteid, kelle eksisteerimisele võib põntsu panna ka mõnekümne tuhande kroonine trahv. On aga neidki, kes on vaidlustanud paari tuhande kroonise ettekirjutuse põhimõtte pärast.

Arukülas tegutseva Tarco Veini juhi Jaak Turro sõnul ähvardab neid üleliigse suhkru ning mahla tõttu umbes 140 000kroonine nõue. «Riik võtab kõikjalt, kust võimalik ning meil on väga raske sellele kõigele katet leida,» rääkis Turro. «Nii suur trahv muudaks meie jätkamise vägagi küsitavaks, sest juba praegu oleme pidanud töötajaid koondama ning kulusid kärpima.»

Turro sõnul on jabur, et laoseisu määramiseks võeti vaid ühepäevane periood, samas kui juba kaks nädalat hiljem oleks olukord võinud teine olla.

Hadleri Toidulisandide juristi Martin Tederi sõnul on nemad kohtusse pöördunud just põhimõtte pärast, sest paari tuhande kroonise trahvi tasumine neile reaalselt midagi ei tähendaks.

«Laovarude seadus on põhiseadusega vastuolus, sest sellega kehtestatakse tagantjärele maks, mis peaks meil aga keelatud olema,» rääkis Teder.

Hetkel kuum