DragomanSeiklusreisid viivad rännuhimulisi paikadesse, kuhu sõna otseses mõttes tee ei vii ja kuhu ?normaalne? turist eales ei satu. Enamasti pakutakse reise Aafrikasse, Aasiasse ja Lõuna-Ameerikasse. Ühe kuni 36 nädala pikkune teekond läbitakse spetsiaalselt selle tarbeks ehitatud veoautos. Reisiseltskonda kuulub tavaliselt mõniteist inimest, eraldi grupid on lastega perede jaoks.
Kaks suuremat seiklusreiside korraldajat on Dragoman ja Guerba. Dragoman viib aktiivse puhkamise fänne näiteks Keeniasse loomi vaatama, Lääne-Aafrika d?unglitesse, Hiinasse, Tiibetisse ja Nepali ning Lõuna-Ameerika indiaanlaste jälgi ajama ja looduse rüppe ? mägedesse ja vihmametsadesse. Konkurent Guerba kataloogis on ka eestlaste jaoks vähem eksootilised ja kliima mõttes kergemad Sloveenia ja ?veitsi Alpid, Prantsuse Püreneed, Sitsiilia, Toscana ning isegi Poola.
Aafrikas seiklusreisil käinud investeerimispankur Indrek Kasela nimetab oma reisikirjas overland-tuure turismifenomeniks. ?Reisimarsruudist annab ettekujutuse see, et kui Dragoman teeks reise Tallinnasse, siis söömas käidaks Hiirelõksus Sakala tänaval, elataks Pirita rannas telgis, pidutsetaks tõenäoliselt Nightmanis, kuid samas ei jääks kogemata kõik erutav ning tõeliselt huvitav Tallinnas,? märgib Kasela.
Wrisis Dragomani seiklusreise vahendava Triin Laanese sõnul pakuvad seiklusreisid eelkõige tohutul hulgal eksootikat ja parasjagu metsikust. ?Reisid on küll erineva n-ö raskusastme ja spetsiifikaga, aga kõik elementaarne on alati korraldatud ? ei ole vaja muretseda selle eest, kuidas jõuda järgmisesse punkti, kuidas vedada kaasas oma pagasit ning kus järgmine öö veeta.?
Indrek Kaselale ei meenu Aafrika reiklusreisist erilisi raskusi ega ebameeldivusi. ?Arvestama peab, et overland-tuurid on suhteliselt metsik viis reisida, nii et konditsioneerist autos ei maksa unistada. Tervisega ei peaks midagi juhtuma, kui Maarjamõisas süstid tehtud ning ise kusagilt alla ei hüppa või teravate hammastega loomi näppima ei lähe.?
Eestlastele on seiklusreisid uus asi ? Wrisi kaudu on brittide seiklusreisidel seni käinud vaid kümmekond inimest, omal käel Inglismaalt reisi ostnute hulka on raske öelda. Triin Laanese sõnul on eestlased käinud põhiliselt Aafrika mandril 2- kuni 5nädalastel reisidel. Viibitud on Ghanas, Togos, Beninis, Nigeerias ja Kamerunis, Keenias, Zimbabwes, Botswanas ning Namiibias. Wris vahendab kõiki Dragomani pakutavaid reise, ise gruppe ei komplekteerita. ?Eesti kliendid on inglaste reisidega väga rahule jäänud. Palju on kiidetud reisijuhtide, -saatjate kompetentsust,? väidab Laanes.
Indrek Kasela sõnul on seiklusreisi suurim risk see, kuidas reisiseltskonna liikmed omavahel klapivad. Tema Aafrika-reisil sellega õnneks probleeme ei tekkinud. Dragoman ja Guerba kirjutavad oma kataloogides ka sellest, kuidas seiklusreisidel tutvunud inimesed on hiljem lausa abiellunud. Nii kirjeldabki Kasela oma reisikirjas: ?Meie seltskonna moodustasid Belgia detektiiv (ärvahetamiseni sarnane Jean Renoga, rääkis keskmiselt kord nädalas ning sama tihti vahetas särki), Inglise luure koodimurdja (kes fikseeris kõik kohad, kus me olime, GPSiga), arvutigraafikust jaapanlanna (kes proovis ära eranditult kõik kohalikud alkohoolsed joogid; meie ei proovinud), Cisco endine tootejuht koos oma abikaasaga (kaks ameeriklast, kes otsustasid kaks aastat mööda maailma sõita), ?veitslasest ja ungarlasest programmeerija, veel mõned ?otlased, ameeriklased, belglased ja kaks eestlast.?
?Ühise rahakoti pidamise ja muude toimingute jaoks olid reeglid paigas ning kõik toimus nagu väikeses ja korralikus pioneerilaagris. Kes oli millal köögitoimkonnas, kes hankis puid, kes käis turult süüa ostmas. Väga lihtne ja arusaadav,? väidab Kasela.
Seiklusreiside kaubamärgiks on erilised veoautod, millega rändureid veetakse. Kasela läbitehtud Aafrika-reisil oli kasutuses Mercedes-Benzi veoauto, millel kasti asemel oli suur akendega kong ning igas küljes ja katusel rippus varurattaid, liivamatte, kanisterid jne. ?Ben, meie austraallasest autojuht, oli arvatavasti Krokodill Dundee ühemunakaksik arvestades tema coolness-faktorit (tal oli isegi samasugune nuga),? on Kasela tagantjärele meenutanud.
Vaba aega jagus Kasela kinnitusel piisavalt, ka rannas vedelemine kuulus päevaplaani. ?Kusjuures peale meie polnud rannas ühtegi hingelist miilide ulatuses, mõni üksik kalamees välja arvatud.?
?Kõige omapärasem öö oli mingi ühedollarilise hotelli hoovis telgis, kui paar kohalikku otsustasid kell kuus hommikul meie telgi kõrval härga veristama hakata. Hääled olid suhteliselt võikad ning ega me ei teadnud, kas nad ainult härjaga piirduvad või jätkavad telgisolijatega. Kella kaheksaks oli härg aga ilusasti nülitud ja vereoja meie telgi ees hakkas ka juba kuivama.?
Kas seiklusreis on kallis? Triin Laanes on diplomaatiline: ?Hind on suhteline. Dragoman on parim nii hinna-kvaliteedi suhtelt kui ka sobivuselt Eesti kliendile.?
Reisi maksumus koosneb paketi hinnast ning kitty?st. Kitty on kohustuslik reisigrupi ühine raha, mille eest süüakse, juuakse ja muud tehakse muid kulutusi. Selle maksab klient reisile saabudes rühmajuhile sularahas. Reisipaketi hinnale ja kitty?le lisanduvad lennupiletid sihtkohta ja tagasi, reisikindlustus, viisad, vaktsineerimised.
Näiteks maksab 23päevane reis Aafrikasse, mis hõlmab Keeniat, Tansaaniat, Malawit, Zimbabwet ja Mosambiiki, 15 800 krooni. Hinnale lisanduvad kitty, mis on 4100 krooni, lennupiletid sihtkohta ja tagasi, reisikindlustus, viisad, vaktsineerimised.
?Eredamad hetked olid kohtumised kohalike inimestega. Kui sa oled ikka selle aasta jooksul esimene valge, keda nad näevad, siis on avastamisrõõm mõlemapoolne. Neis paikades ei eksisteeri mingit turismi infrastruktuuri, nii maandud sa eheda kõrbe- või mägikülaelu keskele, kus turistidele mõeldud potjomkinit ei toimu. See kõik tekitab täiesti eheda maadeavastajaliku tunde. Loodus on võimas ning Kamerun ja Grand Popo Beach Beninis on minu elu vingeimate elamuste tabelis väga kõrgetel kohtadel,?ei varja Indrek oma emotsioone.
Kõige tähtsam asi, mis seiklusreisile kaasa võtta, on Indrek Kasela sõnul avatud meel. ?Võta asju nii, nagu nad on. Isegi kui reisi lõpp paar päeva nihkub, ei maksa stressata. Elamused on nii kõvad, et keskendu neile.?
Indrek Kasela koges Aafrika seiklustuuril nii kala?nikovivalangu abil lahendatud liiklusummikut kui ka ühist kirjeldamatut õhtusööki kohalikega Aafrika taeva all, luges autos loksudes läbi enam kui 3000 lehekülge ja sai loodusest sellise elamuse, et sõitis pärast koju jõudmist peaaegu kohe tagasi ? Keeniasse loomi vaatama.
Autor: Romi Erlach
Seotud lood
Balti põllumajandus astub uude ajastusse, pakkudes investoritele erakordset võimalust. Läti suurim põllumajandusühistu
LATRAPS, mis on tuntud kui piirkonna juhtiv teraviljaeksportija, on avanud oma esimese avaliku võlakirjade pakkumise. Eesmärgiks on koguda 8 miljonit eurot, et rahastada Põhja-Euroopa suurima hernevalgu isolaadi tootmisüksuse – ASNS Ingredient – rajamist Lätis.