Harilikult suhtuvad eestlased teesse kui kuuma jooki, millega talveõhtul külmast võetud ihu soojendada. Kuid teeilm avardub meilgi. Suuremates kaubanduskeskustes on Gurman?si tee riiulid, peaaegu igas restoranis, kohvikus ja soliidses pubis pakutakse pakiteede kõrval ka kvaliteetset puruteed. Teede valik Tallinna keskmises kohvikus on praegu kuni pool tosinat nimetust.
Teest on saanud kohvile vääriline võistleja ning idamaade elustiili ülistavate trendidega pole ka eestlased pääsenud rohelise tee kultusest. Siiski on muu maailm meist teekultuuri viljelemises kaugel eespool.
Eestis on mõningane teevalik, kuid see valik on kehva, nentis gurmaan Kuldar Poska, kelle suur teearmastus on pärit lapsepõlvest. Kõige parem teevalik on Poska sõnul Brüsselis, Saksamaal ja Amsterdamis, kus keskmiselt maksab kilo teed 3000 krooni.
Tee jagatakse neljaks: valge, roheline, oolong ja must tee. Musta ja rohelise tee maitsestamisega saadakse erineva maitse ja lõhnaga teesegud.
Lisaks on puuvilja-, taime- ja raviteed, kus tegelikult teelehti sees ei olegi ja ükski teetundja neid teeks ei nimeta. Need on lihtsalt kuumad joogid, mida nimetatakse tinglikult teeks. Ka pakitee ei kuulu enesest lugupidava teenautleja igapäeva-arsenali, sest sel olevat paberi maitse ja alati ei ole ka teepuru kvaliteetne. Asjatundjate hinnangul rikub tee maitset ka tavaline valge suhkur.
Enamjoodavad teed on klassikaline roheline, punane tee ja mateteed. Matetee on Eestis veel vähe tuntud, kuid see on äärmiselt vitamiinirikas, taastab energiat ja kõigele lisaks vähendab söögiisu.
Must tee on korralikult töödeldud lõppresultaat, mille saamiseks lehte närbutatakse, fermenteeritakse, kuivatatakse ja lõigatakse. See on nagu surnud tee ? ei tee halba, aga mitte ka head. Täiesti sobilik võileivakõrvaseks.
Roheline tee sisaldab palju rohkem parkhappeid ja kofeiini kui must tee, kuid samas on tema kofeiinisisaldus väiksem kui kohvil. Erinevalt kohvist ei häiri roheline tee maksa ja sapiteede talitlust ja selle ergutav toime kestab pikemat aega. Roheline tee stimuleerib seedimist, aitab allergia, ülekaalulisuse puhul, viib organismist välja mürke ja tugevdab veresoonkonda. Roheline tee on tunduvalt tõhusam antioksüdant kui näiteks viinamarjamahl või punane vein.
Eriti peen on näiteks lootoseseemne- või krüsanteemiõietee. Silmailu pakub hinnaline jasmiiniõietee Dragon Phoenix Pearls, mille rohelistesse lehtedesse keeratud õied avanevad kuumas vees tasahilju.
Eurotehniku konsultandi Martin Märgi sõnul algavad kvaliteetteede kilohinnad kaubakeskustes 490 kroonist, teepoodides pakutakse isegi 3000kroonise kilohinnaga teesid. ?Samas, kui minna kauplusesse ja vaadata mõningaid vähegi paremaid solgutiteesid, siis isegi soodushinnana on nende hind 700 krooni kuni 950 krooni kilo. Kahjuks inimesed täna veel seda vaadata ja võrrelda ei oska,? nentis Märk.
Kaupluses teed valides tuleks ennekõike lähtuda omaenese ninast. Kui teed nuusutades selle aroom kohe meeldima hakkab, ongi see sinu jaoks kõige sobivam tee. Me naudime ju ka aroomi, mitte ainult joogi maitset. Teed valides ära vaata ainult teesegu nime, vaid uuri ka koostist.
Tee valmistamiseks ja serveerimiseks sobivad Märgi sõnul kõige paremini klaasist ja portselanist ning tänapäeval ka juba roostevabad nõud, sest nad ei reageeri ega tõmba endasse maitseid ega lõhnu. ?Metallsõelal ja metallsõelal on vahe. Oleneb materjalist. Materjal ei tohi kõrvalmaitset anda,? selgitas Märk, kuid lisas, et teegurmaanid muidugi metallnõusid ei kasuta. Samas on jaekaubanduses juba liikvel ka kuldsete sõeltega teekanne ja teetasse, mis on tänapäevase mugavama teevalmistamise juures väga headeks abilisteks.
Õigete teetarvikute eest tuleb välja käia umbes 150 krooni. Teetarvikuid saab osta kõikidest suurtest kaubanduskeskustes asuvatest teepoodidest ja lisaks Kiika Kööki kauplusest Pikal tänaval Tallinnas. Ühekordsed paberist teefiltrid ja sõelaga teekruusid on saadaval peaaegu kõigis suuremates kaubanduskeskustes asuvates Gurman?si teeriiulites. Pakk (50 tk) paberist teefiltreid maksab umbes 28 krooni, sõela ja kaanega teekruus 95 krooni, näpitssõelad 30 krooni ringis.
Läänemaailmas ja eriti Põhjamaades juuakse teed peamiselt soojasaamiseks, lõunamaades on aga teel hoopis teine tähendus: tee aitab kuumuses paremini vastu pidada ja kehas niiskust hoida.
Inglastel on teejoomine olnud sadu aastaid pärastlõunane seltskondlik tegevus. ?Tulge tassile teele,? esitab inglise pere teile küllakutse koduvisiidile. Ja pakub lisaks teele kerget õhtueinet: võileibu, kuklikesi, kooke. Ka hommikukohvi asendab inglastele must tee ? kangem kui eestlased harjunud, ja piimaga.
Ka Indias on kõige menukam jook tee. Teed juuakse kogu aeg ja igal pool, mööda tänavaid sõidavad teetaksod, kus termostünnidest müüakse kuuma teed. Endise Inglise asumaana pakutakse seal musta teed inglispäraselt, koos piimaga. Indialikum teevariant tähendab keedetud vee, piima ja vürtside segu ? masala tee. Tänavaputkadest võib aga osta kanget teed, kuhu on lisatud ohtralt suhkrut ja piima.
Hiina kodudes ja restoranides pakutakse külalistele valdavalt rohelist teed ? kannutäis enne sööki kosutuseks ja isu tekitamiseks. Söömaajale järgneb samuti tee, siis juba seedimise ergutamiseks.
Jaapanis ülistatakse rohelist teed kui ravimit ja see on jaapanlaste elustiili osa, teeaustuse kulminatsiooniks on teatraalsed teetseremooniad.
Kõige populaarsem Jaapani roheline tee on sencha, millel on kerge puhas maitse ning aroom. Sencha säilitab C-vitamiini sisalduse minimaalse töötluse tõttu, ka aitab see väga hästi kaasa seedimisele.
Jaapani tseremoniaalne tee valmistatakse spetsiaalsest pulbritaolisest teepurust. Vesi kuumutatakse seejuures vaid 60 kraadini ning teel lastakse tõmmata eelsoojendatud kannus kõigest ühe minuti. Selle ajaga jõuab välja kujuneda vaid tee aroom, millest jaapanlased iseäranis oskavad lugu pidada.
Tai meetod õpetab, et kõigepealt tuleb valmistada ekstrakt: valada teepurule 97 kraadini kuumutatud ehk imepisikesi mulle ajav vesi, lasta sellel tõmmata umbes 2?3 minutit (virgutav toime) või 5?6 minutit (rahustav toime), seejärel lisada 90 kraadini jahutatud vesi, kurnata ja valada tassidesse.
Juba 2000 aastat tagasi kasutati teepõõsalehti selleks, et tugevdada organismi ja tõsta toonust. Tee ajalugu on aga umbes 5800 aastat vana. ?en Nuni traktaadis ?Taimede ja ürtide klassifikatsioon? räägitakse, et kui teed kaua kasutada, siis lisandub jõudu ja tahe muutub tugevaks.
Mida rohkem teed juua, seda väiksem on risk haigestuda südamehaigustesse ja vähki. Abi ei ole üksnes tervisefriikide lemmikust, rohelisest teest. Must tee on pärast aastatepikkusi uuringuid kuulutatud peaaegu sama tõhusaks tervisepommiks. Klassikaline tee võib olla kaugelt kasulikum kui kõik taimeteed kokku, kinnitavad inglise arstid.
Kuulus arst Li Si T??en kirjutab oma traktaadis, et kange tee maitse on ?külm? ehk on tuld kustutava toimega, aga tuli on saja haiguse allikas. Kui tuli väheneb, siis pindmiselt toimub puhastumine. Hiina Akadeemilises Teaduslike Uuringute Instituudis läbi viidud eksperimendid oolongteega näitasid kolesteroolitaseme alanemist ning sklerootiliste protsesside aeglustumist organismis.
Ka jaapanlaste Hiina oolongtee uuringust selgus, et oolongtee vähendab loomsete happeliste ainete sisaldust veres, alandab vererõhku, ennetab südame koronaarsete haiguste teket ja on tõhus vahend kehakaalu alandamisel.
Peale selle tugevdab tee kõõluseid, parandab vereloomet, toetab raua toimimist ja ergutab mõttetegevust.
Tee sisaldab antioksüdante, aineid, mis aitavad kehal võidelda nn halbade molekulide ehk vabade radikaalide vastu. Näiteks saastatud õhust, suitsetamisest ja päikesekiirgusest tekkivad vabad radikaalid on kaasosalised krooniliste südamehaiguste ja vähi, iseäranis kopsu- ning soolekasvajate tekkimisel.
Teelehed on antioksüdantide sisalduselt isegi rikkamad kui enamik puu- ja köögivilju. Antioksüdantidena tegutsevad taimsed pigmentained ? flavonoidid. Umbes kolm tassi teed päevas tõstab aga veres flavonoidide sisaldust 25 protsenti.
Nii must kui roheline tee on rikkad vitamiinide poolest, sisaldades muu hulgas vitamiine B6, mis soodustab ainevahetust, ning B1 ja B2, mis aitavad organismil omastada toiduenergiat. C-vitamiini on palju rohelises tees. Tees sisalduv kaalium tugevdab südant, magneesium luid.
Kõik teavad, et juua vähemalt kaheksa klaasi vett päevas on väga tervislik. Kes kuidagi ei suuda talvisel ajal nii suurt hulka vett enesele sisse kallata, joogu teed. Ehkki tee on diureetiline, ei vii see kehast vedelikke kiirmeetodil välja ja aitab vajaliku vedelikuhulga kätte saada.
MUST TEE ? tugevalt fermenteeritud (kääritatud) tee. Kõige tuntum must tee on Assami tee. Põhja-Indias mõlemal pool Brahmaputra jõge asuv teeregioon on maailma suurim terviklik teekasvatuspiirkond. Assami teed nimetatakse ka India teeks. See on tugeva maitse ning linnaseid meenutava aroomiga, punakaspruuni tõmmisega. Assami tee on üldiselt kange ja vürtsikas, seda segatakse tihti noortest teemaadest pärit kergemate sortidega. Teine tuntud musta tee sort on Darjeeling, pärit Himaalaja nõlvadelt ? mahedamaitseline, kuldkollase tõmmise, lillelise aroomiga. Darjeelingut hinnatakse kõikidest teedest kõige kõrgemalt. Tuntuim Hiina must tee on Keemuni tee. Eestis teatakse ka Tseiloni ehk Sri Lanka teed. See on mõrkjas, vürtsine ning sügavkuldse tõmmisega, samuti nagu bergamotiõliga maitsestatud must tee Earl Grey.
HIINA PUNANE TEE ? oolong ehk punane tee on pooleldi fermenteeritud tee, s.o musta ja rohelise tee vahepealne, milles on ühendatud nende teede parimad maitse- ja aroomiomadused. Ka sisaldab see kaks korda rohkem kofeiini kui must tee ning on väga vitamiinirikas ja vürtsikas. Peetakse maailma aromaatseimaks teeks. Oolongit tarnitakse Hiinast (China Oolong) ja Taiwanist (Formosa Oolong). Tuntakse ka Musta Draakoni nime all. Toniseerib organismi, tugevdab vastupanuvõimet ja reguleerib seedetegevust, kuid on väga tundlik valmistamiseks kasutatava vee suhtes.
AAFRIKA PUNANE TEE ? ROOIBOS ehk ROTBUSH Lõuna-Aafrikast pärineva punase põõsa tee. Kofeiinivaba ja sobib seetõttu eriti lastele, järelkasvu ootavatele naistele ning kõrge vererõhuga kimpus olevatele inimestele. Sisaldab 50% rohkem antioksüdante kui roheline tee. Igati tervislik, mahedamaitseline, kerge aroomiga, punakaskuldse värvusega.
LAPACHO ? Lõuna-Aafrikast pärit igihaljas roosaka koorega puu, mille mahla kasutati juba iidsetel aegadel ning mida kutsuti ka elupuuks. Lapacho tugevdab immuunsüsteemi, on põletikuvastase, rahustava ning valuvaigistava toimega ning aitab vett organismist väljutada. Selle puukoore tõmmist soovitatakse juua kuuridena gripi- ning viirusteperioodil.
ROHELINE TEE ? sisaldab kõige rohkem raviomadustega toimeaineid. Siiani on kindlaks tehtud profülaktiline mõju siseorganite haigustele, samuti vähendab roheline tee südame-veresoonkonna haiguste riski ning hoiab ära teatud liiki kasvajate teket.
Põhjuseks on rohelise teelehe minimaalne töötlemine, pärast korjamist seda vaid kuivatatakse ning vajadusel lõigatakse.
Roheline tee värskendab, kustutab janu, ergutab vaimu, parandab seedimist ja verevarustust, aitab allergia puhul, vähendab ülemäärast vere hüübivust ja seega ka infarktiohtu ning viib organismist välja mürke. Rohelises tees sisalduvad polüfenoolid tugevdavad veresooni ja aeglustavad nende lupjumist. Kiirendab ka ainevahetust, häirimata südametegevust, aidates sellega kaalu langetada. Tees sisalduv fluor tugevdab hambaid.
JASMIINITEE on roheline tee, mis on aromatiseeritud spetsiaalselt tee jaoks kasvatatud jasmiiniõitega. Kvaliteetne jasmiinitee on maitselt väga õrn. Kui aga on tunda kibedust, siis on tee vana või on liiga palju teepuru pandud.
MATE ehk Paraguai tee. Lõuna-Ameerikas kultiveeritava astelpõõsa lehtedest tee, mis väljaspool Lõuna-Ameerikat on peaaegu tundmatu. Vähendab isu, rahustab närve, pikaajalisel tarvitamisel parandab südame ja seedeelundite tegevust. Värskelt valmistatud teel on peen, kergelt suitsune aroom.
Võta 250 ml vee kohta 2 g teepuru (1 teelusika-täis). Kalla kuum vesi (mitte keev, vaid keema tõusnud vesi) teepurule. Pane kaas peale ja lase tõmmata. Erinevate teesortide valmistamisviisid ja veetemperatuurid on erinevad.
Roheline ja valge tee ? lase tõmmata kuni 3 min umbes 71?80kraadise veega. Temperatuur on õige, kui vesi hakkab liikuma, kuid mulle veel ei teki. Kui on raske tabada õiget momenti, siis tuleb enne kasutamist vesi jahutada õige temperatuurini.
Oolong ja must tee ? lase tõmmata 4?5 min umbes 91kraadise veega. Temperatuur on õige, kui vesi juba sisiseb ning kogu veepind on kaetud mullikestega.
Pu erh?i tee ? laste kuni keemiseni (mitte rohkem) kuumutatud veega tõmmata 4?5 min
Rooibostee, puuviljatee, meetee ? lase kuni keemiseni (mitte rohkem) kuumutatud veega tõmmata 5?10 min
Matetee ? valmista nagu rohelist teed, lase tõmmata 2?3 min
Lapacho ? keeda 5 min ja lase tõmmata kuni 20 minutit.
Autor: Tiina Kass
Seotud lood
Mart Poomi Jalgpallikool kutsub nii kogukonnaliikmeid kui ka jalgpallisõpru kaugemaltki panustama, et Männiku treeningbaasi uus kilehall saaks püsti veel 2024. aasta sees.