?Psühholoog Toivo Niibergi raamatus ?Abielu Eesti moodi? on kirjeldatud meie levinuimat kooseluviisi kui jagelusabielu. Juhul kui erimeelsustele sisseostude tegemisel, laste kasvatamisel ja vaba aja veetmisel lisanduvad veel lõputud vaidlused ettevõtluse teemal, pole kodufirmast head loota, toob esmase ohu välja psühholoog Anti Kidron. ?Ent samas võib innustava ettevõtluse algatamine tõestada pereliikmeile üksteise vajalikkust ja luua üsna head asjalikud suhted kõigi huvide kindlustamiseks,? lisab ta positiivsema poole.
?Üks suur oht on perefirmas siiski veel. Ettevõtlus võib kujuneda üsna karmiks elukooliks ja viia romantilised suhted ülemäära asiseks. Abielus oleks hea osapooltel alles hoida oma privaatne maailm. Perefirmas, kus tehakse kõike koos, võib see kaotsi minna. Nähes kaasat päevast päeva enda kõrval, võib tekkida tüdimus ja vaheldustarve. Ohutum oleks esmalt katsetada ni?iettevõttega põhitöö kõrvalt,? soovitab Kidron perefirma loomist planeerivatele peredele.
?Ettevõtlus eeldab kas või elementaarseid ?käsundusliine? ja võimusuhete paikapanemist. Juhul kui peres pole dominantsustüli ja suuri nääklemisi selle üle, kes keda peaks kuulama ja mida tegema, võib eeldada, et perefirma juhtimise küsimused lahenevad loomulikult.
Ideaalne oleks, kui pereliikmed koduettevõttes üksteist täiendaksid. Näiteks mees on strateeg ja ideede genereerija, naine aga kaval tark taktik ja peaökonomist, kes ütleb õigel ajal, mil väljaminekutele piir panna,? selgitab Anti Kidron tööjaotusest tekkivaid probleeme. ?Juhul kui perefirma ei ole mitte hobi, vaid põhiline elatusvahend, tuleks tingimata algul mängureeglid kokku leppida. Eriti naistele ei meeldi määramatus. See on ka mehele tagatiseks, et õrnem pool teda tulevikus ?laialivalguvuse? eest süüdistama ei hakkaks,? täiendab ta.
?Hästi laabuvad suhted perefirmas omal kombel tagavad pere stabiilsuse pärast seda, kui armumise aeg kaugel seljataga ja pere otsib endale uut identiteeti,? toob Kidron välja positiivse nüansi pikemalt koos elanud paaridele.
Ühte tahaks Anti Kidron perefirmadele suhete hoidmiseks siiski soovitada: ?Katsuge äri- ja peresuhted lahus hoida ja vabal ajal ülemäära asisest rollist välja tulla!? Perefirma lööb läbi, kui on ühine tahe ja suhted korras.
OÜ Arenet Servis on pere-ettevõte olnud kaks ja pool aastat. Peamisteks toodeteks on vastavalt tellija soovile valmistatud köögimööbel ning diivanvoodid.
Firmas töötavad tütar ja isa ? Reelika ja Riivo Õigemeel. Tööjaotus kujunes välja vastavalt oskustele. Isa on tegevjuht ja vastavalt vajadusele tisler. Reelika Õigemeel on nii raamatupidaja, sekretär, asjaajaja, arhivaar, referent kui ka omanik. Asjad räägitakse alati omavahel läbi, kaalutakse erinevaid võimalusi ning lõpuks tehakse koos otsus.
Reelika Õigemeele arvates on perefirma tugevuseks usaldus, lähedus ja kindlad suhted. ?Suurimaks probleemiks on tõesti vast liigne ühekülgsus. Ühes peres on tihti üks mõttelaad ja samad tõekspidamised. Hea, kui otsustaval hetkel on lisaks ka võõrast verd. Kahjuks neil see hetkel puudub.?
Reelika Õigemeel tunnistab: ?Pean aga ütlema, et võrreldes ajaga, mil ettevõtte omanikeks oli kaks võõrast inimest, on tegevus tänases olukorras, kus see kuulub perele, olnud edukam ning tööjaotus rohkem tasakaalus. Igal juhul on perefirma hea ja huvitav viis äraelamiseks. Perefirmad on sageli orienteeritud just enda vajaduste rahastamisele ja elus hakkamasaamisele.?
?Meie firma eesmärk ei ole ainult kasum. Aeg-ajalt tuleb ette olukordi, kus töötatakse lausa kahjumis. Koos üritatakse aga halbadest aegadest üle saada, sest eesmärk on leivateenimine.?
Ostsime 1999. aastal ära ETKVLi Põltsamaa Põllumajanduskombinaadi veisefarmi ja asutasime OÜ Viraito, mille põhitegevuseks on tõuloomakasvatus, piima- ja söödatootmine. Haritavat põldu on hetkel umbes 630 ha, sellest 158 ha teravilja. Firma 2004. aasta käive oli 5,7 miljoni krooni.
Peale minu on ametis abikaasa Virve, poeg Rainer ja tütar Ingrid. Kui minu õlul on põllundus, kevadtööd ja söödatoomine, siis abikaasa ülesandeks on farmi juhtimine. Kui vaja, siis lüpsab ka ise. Poeg Raineri hoolitseda on firma masinapark: traktorid ja põllumajandusriistad. Ka tema on vajadusel ise masina roolis. Tütar Ingrid õppis talu jaoks raamatupidamist. Nii on ta ka hetkel firmas nii raamatupidaja, ökonomist kui ka kaadritöötaja. Tema õlul on ka asjaajamine EASiga.
Algul arvasin, et pereliikmetega on raske. Eriti, kui lapsed olid nooremad. Sel ajal tekkis enim küsimusi: miks mina seda pean tegema? Käsud tekitasid trotsi. Pidin väga palju selgitustööd tegema. Nüüd oleme aga konkreetselt kokku leppinud, kes mille eest vastutab ja ma ei trügi kellegi teise haldusalasse.
Perefirmas baseerub koostöö vastastikusel usaldusel. Samas peab olema julget pealehakkamist. Kindlasti soovitan kõigil käia koolitustel. Investeering koolitusse ei ole seotud sõnaga ?kulu?.
Lisaks soovitan leida hea audiitori, kes vajadusel annab ka nõu. Me oleme sellise leidnud ? Anne Nuut. Ütleksin, et seal, kus lõpeb inimmõistus, hakkab raamatupidamine. Audiitor on meile nagu parem käsi. Samuti on vaja suhelda pidevalt maksuametiga, et kõiki nõudmisi üheselt mõista.
Arendame om firmat pidevalt. Näiteks läks meil septembris käiku uus piimatootmisfarm. Kokku investeerisime 2004. aastal 11 miljonit krooni. Jõudu annab meile kindel teadmine, et kõik see, mis teed, teed oma tulevastele põlvedele.
Soovitan kõikidele peredele, kes veel perefirma loomise osas kõhklevad: kui on olemas vastastikune usaldus, hakake pihta!
Elstera asutati 1991. aastal. Põhiliseks tegevuseks on autotransport nii Eestis kui ka väljaspool.
Firmas on ametis peale minu ka abikaasa, kaks poega ja minia. Tööjaotus läks paika iseenesest ja kõik leidsid oma võimetele sobivaima. Nii hoian mina silma peal kogu ettevõtte tegevusel, abikaasa tegeleb personalitööga, pojad ekspedeerimisega ja minia raamatupidamisega. Mõlemad pojad hakkasid käima algusaastatest peale töö juures ?abiks?. Nii on nad kasvanud koos firmaga ja sulanud igapäevategemistesse.
Perefirma tugevuseks on üksteise mõistmine ja arusaamine. Ei ole vaja palju aega kulutada asjade lahtiseletamiseks. Kõik on andunud tööle, sest firma on kõikide südameasi. Kui ikka vaja, tehakse ära, sõltumata nädalapäevast või kellaajast.
Perefirmas on väga tugev meeskonnatöö. Väljastpoolt tulijatega on vaja teha rohkem personalitööd. Meil on praegu kokku 40 inimest. Aga väljastpoolt tulijad toovad kaasa muidugi uusi tuuli.
Maailmas on palju näiteid, kus perefirmadest kasvavad suured tugevad ettevõtted. Suurim oht on, kui peresisesed suhted ei toimi ja minnakse lahku. Kui aga suhted on korras ja kindel tahe valitud eesmärkide saavutamiseks, löövad perefirmad kindlasti läbi. Perefirmadele sobib ideaalselt nii teenindus-, toitlustus- kui ka kaubandussfäär.
Autor: Ave Paavo
Seotud lood
Tartu Ringtee suurema liiklustihedusega lõigu äärde kerkib 2025. sügiseks uus omanäolise modernse arhitektuuriga pilkupüüdev ärihoone „Raja Keskus“. Ärihoone toob Tartu linna juurde umbes 2500 ruutmeetrit kvaliteetset kaubandus-, teenindus- ja büroopinda.