Ametiühingud nõuavad suuremat palka, rohkem puhkeaega ja muid hüvesid. Ent selle asemel, et nõudmistele vastu tulla, viib leivaisa tootmise sinna, kus see odavam on. Nõnda jääb siinne töötaja ilma sellestki piskut, mida ta seni sai.
?Mind ajab see lausa tigedaks, et me räägime viimasel ajal muudkui puhkamisest. Samal ajal pressitakse palkasid suuremaks. Kreenholmil on tulemus käes ? firma viib osa tootmisest Venemaale, kus tööjõud on odavam.? Sellega on Rakvere suurärimees Oleg Gross viimasel ajal üha jõudsamalt pead tõstnud ametiühingute häält summutanud. Ja välja toonud tõiga, miks töötaja ei saa Eesti majanduses suurele palgatõusule loota.
Tõepoolest, üha rohkem tuleb teateid selle kohta, et see või teine ettevõte viib oma tootmise üle Venemaale või Hiinasse, kus on odav tööjõud. Näiteks Elcoteq on viimas tootmist Hiinasse. Äripäev kirjutas eelmisel esmaspäeval, et Kreenholm kavatseb ehitada tehase teisele poole Narva jõge. On teada ka, et Haljala mööblitootja Bellus Furniture vaatab Venemaa poole. Aga just selles firmas on ametiühing viimasel ajal eriti ägedalt jalgu trampinud. Lääne-Virumaa on tuntud madalate keskmiste palkadega ja samas ka keskmisest madalama haridustasemega töötajatega piirkonnana. Selle taustal on iseloomulik, et just Lääne-Virumaal hoogustus lõppenud aastal ametiühinguliikumine. Maakonna ettevõtetesse tekkis aasta lõpul ametiühinguid nagu seeni pärast vihma.
Lääne-Virumaa üheksa suurema ettevõtte esindajad on tööandjate keskliidule kurtnud aluseta avalduste üle meedias, millega neid süüdistatakse ametiühinguliikumise takistamises. Ametiühingute usaldusisikute sõnul aga hakati neile järsku ette heitma töökohustuste täitmata jätmist ja muid patte, kuigi varem olid nad juhtkonna silmis igati tublid töötajad.
Seega valmistavad ametiühingud tööandjatele siiski peavalu ega lase elu liiga mugavaks muuta. Aga ka töötajad ise on hakanud ametiühinguid kartma ja mitmes asutuses istuvad ametiühingusse kuuluvad ja mittekuuluvad töötajad garderoobis seljad vastamisi. Vastuolu peitub selles, et osa töötajaid väldib konflikte ja oleks valmis ka väikese palga eest töötama, et midagigi sisse tuleks ja et kodutanumal piskutki tööd leiaks.
Autor: Aarne Mäe
Seotud lood
Viimaste aastate arengu najal on selge, et Põhja-Tallinnast on kujunemas pealinna uus 15 minuti linna põhimõtetel toimiv hot-spot. Selle keskpunktiks jääb kaasaegse hingamise saanud endine Volta tööstuskvartal, mis üllatab linnaelanike juba sel sügisel nii mõnegi kauaoodatud uudisega.