Keskkonnaminister tühistas eelmisel aastal kolmkümmend joogipakendiaktsiisist vabastamise tõendit, kuna ligi sada ettevõtet polnud esitanud aruandlust, kuidas nad taaskasutasid maale toodud klaas- või plekktaarat.
Pakendiseadus kohustab joogipakendi tootjat või importijat 60% pakendist kokku koguma ja uuesti kasutusse andma, vastasel juhul tuleb tasuda joogipakendi pealt aktsiisi.
Selle aastani väljastas ministeerium ettevõtetele tõendeid, mis vabastasid nad maksust, kui ettevõte näitas, et kavatseb pakendit koguda. Kui aga saabus aruandluse aeg, olid firmad kas kadunud või kohustuse ära unustanud.
Ministeeriumi jäätmeosakonna nõuniku Helle Haljaku sõnul oli aruandlus esitamata ligi sajal firmal, aga enamus õiendas pärast kirja võla ära ja pääses maksuametist.
Küll jäi sõelale 25 ettevõtet, nendega tegeleb maksu- ja tolliamet, et maksmata jäänud aktsiis välja arvutada ja tagantjärele sisse nõuda. Maksmata jäänud aktsiisisummad ulatuvad miljonitesse. Praegu on välja saadetud nõudeid neljale firmale kokku enam kui 3 mln kroonise nõudega, kuid töös on veel mitme firma materjalid. Haljak kinnitas, et ettevõtete hulk, kes peavad tagantjärele aktsiisi tasuma, võib kasvada
?Ma ei ütleks, et need ettevõtted kõik on läinudki sihikindalt riiki petma, paljud lihtsalt ei tunne seadusi või unustavad kohustuse ära. Tegemist on väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetega. Sageli ka venekeelse juhtkonnaga,? selgitas Haljak. Samas möönis ta, et on ettevõtteid, kelle puhul tuleb pahatahtlikkus kõne alla. Nii näiteks on olnud vabastuse saajate hulgas firmasid, kes on registreeritud erinevatel aadressidel ja neid üles leida raske. ?Olid oma partii siia ära toonud ja tegevuse lõpetanud,? sõnas Haljak.
Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Aivar Pau sõnul selgus kontrollimisel, et neile uurida saadetud 25 ettevõttest kasutas aktsiisisoodustust vaid kuus. Sellest aastast laieneb pakendiaktsiis joogipakendilt kogu pakendile ja ministeerium enam aktsiisivabastustõendeid ei jaga, vaid iga ettevõte peab ise maksuametis tõestama ja deklareerima oma pakendikogused ja nende käitluse.
Seotud lood
Turvasüsteemid toodavad igapäevaselt suurtes kogustes infot. Läbi tänapäevaste nutikate lahenduste saab neid andmeid üha kiiremini töödelda. Selle abil on võimalik näiteks läbi
valve- ja läbipääsusüsteemide tuvastada inimeste käitumises anomaaliaid ja hinnata reaalajas võimalikke riske. See on vajalik ettevõtetele, kes pakuvad elutähtsaid teenuseid ja võivad on ärisaladuse või andmete lekkimise korral saada suurt kahju.