Ülo Toomsalu • 2 veebruar 2005

PM: Kalurite tormikahju küündib üle kümne miljoni

Kalurid loodavad valitsuselt saada rohkem kui kümne miljoni krooni suurust abi, et tormi lõhutud kalasadamad ja paadid enne püügihooaega ära parandada.

Oma liikmete tormis hävinud vara kohta eile õhtuks ülevaate saanud Kalurite Liit nentis kokku 11,1 miljoni krooni suurust kahju, millest lõviosa, ligi kaheksa miljonit krooni kandsid Pärnumaa kalurid, kirjutab Postimees.

Nii näiteks jäi Rannametsas tegutsev OÜ Merikuld jaanuari alguse tormis ja üleujutuses ilma kahes kalapaadist ja pea kõigist sadamarajatistest, mille tõusuvesi minema viis või maatasa lõhkus.

Osaühingu juhi Jaak Aasi sõnul jäi neile alles vaid üks kergemini viga saanud kalapaat, mille saab korda teha.

Aas rääkis, et nende kandis said kõik kalamehed vähemal või rohkemal määral tormist «pihta». «Sai juba rahulikumalt hingata, kuid nüüd tuleb taas otsast alustada, hea, et üks hoonegi püsti jäi,» lisas ta.

Kalurite Liidu juhatuse esimees Andres Varik rääkis Postimehele, et põhiliselt peksis torm paadid puruks või rikkus meri mootori ja hävitas püügivahendeid.

Juba paar nädalat tagasi saatis Kalurite Liit riigikantseleile, rahandus-, põllumajandus- ja keskkonnaministrile kahjuraha saamiseks abipalve, viidates sotsiaalsele katastroofile.

Eilseks olid oma tormikahjud kokku löönud ka Kalakasvatajate Liit ja kalatöötlejaid esindav Kalaliit. Kui kalakasvatajate kahju küünib poole miljoni kroonini, siis kalatöötlejatel on see 3,8 miljonit.

Hetkel kuum