Eesti Telekomi reedel avaldatud majandustulemuste järgi tuli aasta puhaskasumiks 994 miljonit krooni. Võrreldes 2003. aasta 1,036 miljardiga vähenes kasum üle 4%.
Neljandas kvartalis teenis Eesti Telekom puhaskasumit 334 mln krooni. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, mil teeniti kasumit 240 miljonit, oli kasv koguni 40%. ?Pisut üllatasid viimase kvartali mõnevõrra tugevamad marginaalid,? möönis Suprema analüütik Triin Palge.
Samas tuleb arvestada, et sinna sisse mahtus ka tütarettevõtte Eltel müügist saadud 43miljoniline erakorraline tulu.
Kõige enam üllatasid ehk Elion Ettevõtete tulemused, mis olid viimases kvartalis teinud väga suure hüppe. Grupi neljanda kvartali ärikasum kasvas 2003. aastaga võrreldes 79%, 52 miljonilt 92 miljoni kroonini. Selle taga on Elion Ettevõtete juhatuse esimehe Valdur Laidi sõnul jätkuvalt kahanevad amortisatsioonisummad, mis avaldavad tulemustele mõju ka edaspidi. Kui sinna lisada veel Elteli müügist saadud ühekordne tulu 43 miljonit krooni, oli kvartalikasumi kasv koguni 164%.
Enim on kasvanud andmesideteenuste tulud. Laid näeb edaspidi andmesideteenuste turul konsolideerumist. Kas Elion võib väiksemaid andmesideettevõtteid omandada, Laid ei kommenteerinud.
Kuigi enamik Eesti Telekomi ärituludest tuli EMT Grupist, kahanes EMT kasum 2003. aastaga võrreldes ligi 10%. Põhjustena nimetab firma konkurentsi ägenemist mobiilisektoris ning sellest tulenevat tariifide langust. Ka teenitav tulu ühe kliendi kohta on pidevalt langenud. 2004. aasta detsembris teenis EMT kliendi kohta tulu keskmiselt 356 krooni. EMT-l oli 2004. a lõpuks 595 000 klienti. EMT juhatuse esimees Valdo Kalm selle aasta prognoose ei avalda. Küll ütleb ta, et firma eesmärgiks on turuosa säilitamine. Viimase aasta jooksul on see jäänud 47% tasemele.
Siiski näeb Eesti Telekom tänavu suuremat kasvu EMTs. Samal seisukohal on ka Suprema analüütik Palge.
Millal EMT kolmanda generatsiooni mobiilivõrgu käivitab, ei osanud juhtkond öelda. Palge sõnul võib EMT jääda äraootavale seisukohale, vaadates esmalt, milliseks kujunevad näiteks Skandinaavia telekomifirmade kogemused.
Kasumi jaotamine otsustatakse aprillis. Hansapank Marketsi peaanalüütik Urmas Riiel ütles, et dividende on raske ennustada. ?Arvan, et üle 8 krooni aktsia kohta ei maksta.? Triin Palge nägemuse kohaselt võidakse aktsionäre rõõmustada 8?9kroonise dividendiga.
Autor: Lauri Matsulevits