ASi Milestone omanik Priit Kotkas kinnitas Äripäevale, et otsustas firma nimel olevad Kalevi aktsiad maha müüa. Tema sõnul oli tehingu taga võimalus aktsiatele soodsa hinnaga ostja leida.
Ühe tehinguga vahetas börsi kaudu omanikku 5 508 950 Kalevi aktsiat hinnaga 20,03 krooni, kogus vastas ASi Milestone käes olevale aktsiapakile. Kalev tõusis eilsel kauplemispäeval Tallinna börsi käibeliidriks, tehinguid tehti rohkem kui 8,6 miljoni aktsiaga, 173 miljoni krooni (11 miljoni euro) väärtuses.
Kalevi konkurente tehingu taga ei olnud, teisteks osapoolteks olid fondid. Aktsiate müük toimus Hansapanga vahendusel, kes leidis ise Kalevi aktsiatest huvitatud institutsionaalsed investorid. Tõenäoliselt ei ole veel kõigile aktsiatele uut omanikku leitud, sest kõigile Milestone?i aktsiatele koguseliselt vastavaid tehinguid ei ole toimunud.
Suurte investorite jaoks oli see kindlasti soodne võimalus osaluse omandamiseks Kalevis, kuna vähelikviidse aktsia kokkuostmine börsi vahendusel oleks hinna lihtsalt üles paisutanud.
Näiteks kasutas võimalust Kalevi aktsia ostmiseks Hansa Balti Kasvufond. Hansa Investeerimisfondide portfellihalduri Alvar Roosimaa sõnul oli neil huvi Kalevi vastu juba enne olemas. Aktsiat ostmast on takistanud likviidsuse puudumine. ?Fondil pole mõtet väikeaktsionäride käest aktsiaid 50 kaupa kokku osta,? ütles Roosimaa. Selles, kas aktsia kaubeldavus ja atraktiivsus lähiajal kasvavad, ei olnud Roosimaa kindel. ?Vaevalt hakkavad uued institutsionaalsed investorid aktsiaid kohe müüma,? sõnas ta.
Sampo Baltic Asset Managementi fondijuht Alo Kullamaa ütles, et firma hallatavad fondid ostsid kokku umbes 5% Kalevi aktsiatest. ?Meie huvi põhjuseks on usk esiteks Eesti ühe kuulsaima kaubamärgiga ettevõtte potentsiaali ning teiseks, et see potentsiaal mitte väga kauges tulevikus realiseeritakse,? lausus Kullamaa. Samuti on tema sõnul oluline see, et Milestone müüs ennast täielikult Kalevist välja ning neutraalse väikeaktsionäride baasiga jätkates on juhtkonnal ehk paremini võimalik keskenduda Kalevi väärtuse kasvatamisele.
Priit Kotkas on olnud vastuoluline aktsionär. Kaevates Kalevi ja selle juhtkonna korduvalt kohtusse, on ta süüdistanud firmat väikeaktsionäride huvide kahjustamises. Selles suhtes võis Kalevi juhtkond tunda kergendust, kuna vabanes tülikast aktsionärist.
Kalevi juhi Oliver Kruuda sõnul, kes hetkel viibib Kagu-Aasias, tehing teda või firma käiku kuidagi ei mõjuta. See, et Kotkas osaluse maha müüs, tuli talle üllatusena. Kruuda kontrolli all on praegu veidi üle 40% Kalevi aktsiatest.
Mida Kotkas Kalevi alt vabanenud rahaga edasi kavatseb teha, ta ei täpsustanud.
Autor: Lauri Matsulevits
Seotud lood
Ettevõtete juhtidel tuleb muude küsimuste kõrval mõelda ka sellele, mil moel oma töötajaid kõige tulemuslikumalt innustada. Mitmed neist on kasutusele võtnud boonuspaketid ja üha rohkemad kaaluvad töötajatele lisahüvede pakkumist, just selliste, mida päriselt enim vajatakse ning hinnatakse: tööalased arenguvõimalused, rahalised boonused, täiendav tervisekindlustus, paindlik töökorraldus ja ühisüritused. Leinonen toetab oma klientidest tööandjaid iga päev just motiveerimisprogrammide väljatöötamisega. Millised on kõige populaarsemad boonusmeetmed?