Odava laenuraha ning soodsa majandusolukorra püsimine, on kergitanud kinnisvaraturu mahtusid nii Eestis kui ka Soomes. Võrreldes Soome ja Eesti kinnisvaratehingute aktiivsust, siis 2004. aastal tehti Soomes üks tehing 70 elaniku ja Eestis 30 elaniku kohta. Seega on elanike arvu põhjal, Eesti turg oluliselt aktiivsem.
Sarnased arengud leiavad aset nii Soome kui ka Eesti kinnisvaraturul. Muutunud on asukoha ja vahemaade tähendus, töö- ja elukoha kaugus kilomeetrites pole enam nii oluline, põhiline on aeg, mis kulub selle vahemaa läbimiseks.
Tipptunnil võib kesklinna liikluses kuluda mõne kilomeetri läbimiseks sama aeg, mis näiteks Raplast Tallinna äärealale jõudmiseks, st 50 km läbimiseks.
Selle tulemusena on endised tallinlased Rapla kinnisvaraturgu mõjutamas, soetades sinna soodsama ja meelepärasema eluaseme. Seega tuleb edaspidi elu- ja töökohtade planeerimisel sellega üha rohkem arvestada.
Jätkuvalt soodne majandusolukord, madalad intressimäärad ja elanike sissetulekute kasv on kergitanud elamispindade hinda nii siin- kui ka teisel pool Soome lahte. Hinna kasv Soome eri paigus ja kinnisvarasektorite lõikes on erinev, ulatudes kuni 20 protsendini.
Tulenevalt kasvavast nõudlusest ning detailplaneeringute kehtestamise keerukusest on Soomes tekkinud puudus ehituskruntidest.
Suuremates linnades võib toormaa detailplaneerimine võtta aega aastaid, põhjuseks mitmesugused vaidlustamisvõimalused.
Kinnisvaraturu tasakaalustamiseks ning pakutava ehituskruntide hulga suurendamiseks oleks vajalik detailplaneeringute menetlusprotsessi lihtsustamine ja kiirendamine.
Helsingis oleks elamute ehitamine tunduvalt aktiivsem, kui vaid oleks sobilikku maad pakkuda. Paljud piirkonnad on sisuliselt täis ehitatud ning üksikud pakkumises olevad maatükid on väga kõrge hinnaga.
Mitmed üksikelamukrundid planeeritakse ümber ridaelamute ehitamiseks. Sarnane olukord valitseb täna näiteks Tallinnas Nõmmel, kus vaba ehituskrunti pea võimatu leida ning hinnad juba 1000 kr/m2. Selline hinnatase pole aga vastuvõetav paljudele üksikelamu ehitajatele, küll aga kinnisvaraarendajatele, kes paaris- või ridamaju rajavad.
Ridaelamud on soomlaste seas üha suuremat populaarsust võitmas.
Ida-Helsingis on vanade ridamajasektsioonide hinnad vahemikus 2?6 miljonit krooni, uusehitiste hinnad võivad olla isegi tunduvalt kallimad.
Piirkondlikud erinevused on väga suured, konkreetsest asukohast tulenevalt, näiteks mere lähedal paiknevate ridaelamute hinnad võivad olla kuni 50% kallimad.
Autor: Ülle Tamm
Seotud lood
Turvasüsteemid toodavad igapäevaselt suurtes kogustes infot. Läbi tänapäevaste nutikate lahenduste saab neid andmeid üha kiiremini töödelda. Selle abil on võimalik näiteks läbi
valve- ja läbipääsusüsteemide tuvastada inimeste käitumises anomaaliaid ja hinnata reaalajas võimalikke riske. See on vajalik ettevõtetele, kes pakuvad elutähtsaid teenuseid ja võivad on ärisaladuse või andmete lekkimise korral saada suurt kahju.