• OMX Baltic0,24%269,58
  • OMX Riga0,23%875,91
  • OMX Tallinn−0,11%1 713,16
  • OMX Vilnius0,25%1 053,2
  • S&P 5000,25%6 090,27
  • DOW 30−0,28%44 642,52
  • Nasdaq 0,81%19 859,77
  • FTSE 100−0,49%8 308,61
  • Nikkei 2250,18%39 160,5
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,21
  • EUR/RUB0,00%104,5
  • OMX Baltic0,24%269,58
  • OMX Riga0,23%875,91
  • OMX Tallinn−0,11%1 713,16
  • OMX Vilnius0,25%1 053,2
  • S&P 5000,25%6 090,27
  • DOW 30−0,28%44 642,52
  • Nasdaq 0,81%19 859,77
  • FTSE 100−0,49%8 308,61
  • Nikkei 2250,18%39 160,5
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,21
  • EUR/RUB0,00%104,5
  • 15.02.05, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ressursitarkvara valmis 300 Eesti ettevõtte abil

Senised süsteemid täitsid vaid osa ettevõtete vajadustest või osutusid keerukateks ja liigset detailsust nõudvateks, kinnitab tarkvara tootnud ASi Usesoft partner Randel Uibo. ?Võtsime sihiks luua süsteemi, mis sisaldab vajalikku funktsionaalsust, kuid jääb ka piisavalt lihtsaks kasutada,? selgitab ta keskmise suurusega firmadele loodud ProdMasteri olemust.
IT-spetsialist Heiti Kenderi sõnul on ProdMasteri näol tegu võimsa ja robustse süsteemiga. Algul võib tunduda, et erinevaid parameetreid, mida tuleb määrata, on liiga palju ? see tekitab hirmu, et nii keeruline süsteem ei saa kunagi selgeks, räägib ta. ?Kuid pärast pooletunnist instruktaa?i ning reaalse situatsiooni läbimängimist selgub, et kogu süsteem on üles ehitatud kasutaja tavalist tööprotsessi järgides ning ühel hetkel sobivad kõik nüansid kokku terviklikuks pildiks,? lisab Kender.
ProdMasteri kasutusmugavus on Kenderi jaoks nagu kahe teraga mõõk. Talle meeldib, et mõnes kohas ei saa lihtsalt andmeid sisestada ning siis enterit vajutada, vaid peab andmed kinnitama. Kriitilistes kohtades võivad vead liiga kergelt sisse tulla ning mine pärast otsi, mis valesti sai, põhjendab ta. Kuid Prodmasteri struktuur võiks olla tema sõnul ühesugune. ?Mõnes kohas ootad, et andmesisestus ja kinnitus oleks sama skeemi järgi kui mujal,? lisab Kender.
Soovitava lisana Prod­Masteri juurde toob Kender välja nn tagurpidi planeerimise. Sellisel juhul tehakse töö ära ? näiteks kiireloomuline vähe aega võttev tegevus ? ning siis pannakse tehtu ProdMasterisse kirja, mille järgi programm ise tuletab tööks vaja läinud materjalid, töötunnid ja muud ressursid. Kindlasti aitaks uutel kasutajatel programmi paremini kasutama õppida ka viisardite loomine, kas või õppe eesmärgil, lausub Kender.
Mootorrataste ringrajasõidus kaasa lööva Kenderi sõnul saab ProdMasterit kasutada ka tiimitöös, kuid tähtis on, et seda kasutaks nii tiimi juht, mehaanikud kui ka sõitjad. ?Erineva elueaga detaile ning kulumaterjale on motospordis väga suur nimistu ja on tähtis, et kõik, mida peab vahetama, saaks vahetatud õigeaegselt,? lausub Kender. Ta toob näite, kus noor võidusõitja Risto Klausen kaotas 2002. aastal Venemaa meistritiitli, sest unustati akut laadida ning viimasel ringil sai vool otsa. Olnuks lihtne enne akule juhtmed külge panna, kui keegi oleks märganud ? programm aitaks selle ja muud asjad meeles pidada.
Tootmisfirmal läheks Kenderi arvates ProdMasterit vaja ressursside paremaks ärakasutamiseks. ?Tundub, et Eestis käib suuresti ringitormamine ja ressursse ei osata kasutada. Soomes on hea ressursside kasutamine, kuid ressursse on vajaka ning ei laieneta ? see toob kaasa töötajate jõudeoleku, mis pole optimaalne. New Yorgi finantsasutustes olid ressursid ja nende kasutamine heas kooskõlas ? ei toimunud niisama rahmimist ega paigalseisu,? räägib mitmes riigis töötanud Kender. Ta lisab, et minevikust ja olevikust ülevaadet andev planeerimine avab juhtidele ukse tulevikku ehk õpetab, kuidas minna edasi ja kuhu areneda.
ProdMasteri tootmismooduli arendusprojektis osales ka elektroonikakomponente valmistav Nolato Tallinn Polymer AS. ?Meil puudub tänase päeva seisuga professionaalne abivahend tootmise planeerimiseks ja juhtimiseks, selgitab Nolato logistikajuht Jaanus Mumm. ?Olemas on küll professionaalne vahend materjalide planeerimiseks ja juhtimiseks, ent samas oleks vajalik, et kõiki kliendi tellitud toote valmistamisega seotud tegevusi saaks jälgida, juhtida ja analüüsida samast keskkonnast,? lisab ta. Kui Nolato sai Usesoftilt pakkumise osaleda ProdMasteri vastava mooduli arendusprojektis, tuli jah-sõna kiiresti.
?ProdMaster on andnud märkimisväärseid eeliseid kaupade ja komponentide planeerimisel ning info hilisemal käsitlemisel ja analüüsimisel. See võimaldab kliendi tellimusi kiiremalt ja paindlikumalt käsitleda,? kirjeldab Mumm toote eeliseid. Lisaks materjalide planeerimisele peaks ProdMasteri uus versioon toetama ka tööjõu ja tootmisseadmete planeerimist, andes panuse ettevõtte tootlikkuse efektiivsemaks muutmisel, lisab ta.
Ressursside planeerimise tarkvara ProdMaster loonud IT-firma Usesoft partneri Randel Uibo sõnul on ProdMasteri juures järgitud kohaliku tootmisettevõtte vajadusi välisturul konkureerimiseks.
Miks lõite tootmisressursside planeerimise tarkvara? Ajendiks oli soov luua abivahend Eesti tootmisfirmadele. Teatud osa kohalikest tootmisettevõtetest soovib saada tellimusi Euroopa turul, seega peavad nad konkureerima tootmisettevõtetega, kelle tootlikkus on meie firmadest palju suurem. Materjalid ja seadmed maksavad kõigile ühepalju, kadumas on senine odava tööjõu eelis ning konkureerimine võrdsetel alustel eeldab ressursside tõhusat planeerimist. Siin tulevadki mängu infotehnoloogilised abivahendid nagu tootmisressursside planeerimistarkvara.
Märkasite planeerimistarkvara vajadust ja asusite kohe asja kallale? Oh ei, tarkvaraarendus on selleks liiga kallis ja ressursimahukas tegevus ning tootmistarkvara kui selline pole sugugi meie leiutis. Maailmas leidub kümneid tarkvarapakette antud probleemidega tegelemiseks. Et veenduda meie toote vajalikkuses, viisime koostöös EASiga läbi mahuka uuringu Eesti tootmisettevõtete seas. Küsitlesime 300 ettevõtet ja kaardistasime 40 ettevõtte vajadused. Uuringu lõpuks joonistus selge plaan, mille alusel võis arendustöid alustada.
Kas ProdMaster vastab Eesti tootmisettevõtete vajadustele? Tänaseks võib öelda, et täitsime püstitatud eesmärgi ? lõime tarkvara, mis täidab tootmisettevõtete tegelikud vajadused. Eksperdid on tarkvara üle vaadanud ning selle tootmisettevõttele tõhusaks abivahendiks tunnistanud.
Mis osadest ProdMaster koosneb? ProdMasteri funktsionaalsus sisaldab vahendeid klientide tellimuste haldamiseks, tooraine hanketellimuste käsitlemiseks, laoarvestuse pidamiseks ning tootmistellimuste ja töökäskude käsitlemiseks. Lisaks võimaldab tarkvara tootmisressursside koormuste planeerimist ning materjalivajaduste planeerimist. Eraldi moodulina on loodud ka tehnohooldus, mis võimaldab planeerida tootmisseadmete hooldust. Süsteem on mitmekeelne, seda saab kasutada ka rahvusvahelistes firmades.
Ressursiplaneerimise tarkvarasid on maailmas mitmeid, miks otsustasite kohaliku turu jaoks midagi uut luua? Reeglina on välismaised lahendused Eesti firmadele keerukad. Nende juurutamine ja tööshoidmine võib minna kulukaks ning sageli puudub neil kohalik tugiteenus, mis tarkvaral silma peal hoiaks. Tarkvara väljatöötajana, mitte vahendajana on meil rohkem mänguruumi paindlikuks hinnapoliitikaks ja suuremad võimalused pakkuda kvaliteetset tugiteenust. Samuti suudame tarkvara kohandada maksimaalselt kliendi vajadustele vastavaks. Eesti on suurtele tarkvaradele väike turg, ükski välismaine suurfirma ei loo oma tarkvara lähtuvalt Eesti kliendi soovidest.
Tootmisressursside tarkvara ei loonud me nullist. ProdMaster on loodud sammhaaval. Esimene versioon, mille arendamist alustati 1998. aastal, oli materjaliressursside planeerimissüsteem. Praeguse ProdMasteri kolmanda versiooniga oleme jõudnud tarkvarani, mis sisaldab endas tootmisressursside planeerimist, kattes ka inimesed ja tootmisseadmed. Kindlust lisas EASi otsus toetada meie projekti arengut.
Kui palju kasutasite tootmisfirmade praktilisi teadmisi? Enamiku meie kliendibaasist moodustavad tootmisettevõtted, kellega koos alustasime ProdMasteri väljatöötamist. Näiteks Nolato, kes toodab plastikdetaile Nokiale ja Ericssonile, Stoneridge, kes toodab Volvo veoautodele elektroonikadetaile. Nad toodavad küll Eestis, kuid on samas osa rahvusvahelisest tarneahelast. ProdMasteri loomisel on arvesse võetud nii kohaliku tootja kui ka rahvusvahelise äri nõudmisi. Lisaks kasutasime mitmete tootmisvaldkondade spetsialistide, konsultantide ja erialaliitude abi.
Kuidas kujuneb ProdMasteri hind? Kliendi jaoks koosneb majandustarkvara alati kolmest komponendist: litsentsist, juurutamisest ja hooldusest. Anname kliendile töötava lahenduse, mis tähendab seda, et võtame vastutuse nii toote rakendamise kui käigushoidmise eest. Pakume erinevaid tasumisvõimalusi, kliendid eelistavad seni rentimist.
Autor: Lauri Levo

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 19:09
Tartu Ringtee tuiksoonel valmib 2025. aasta sügiseks uus ärihoone
Tartu Ringtee suurema liiklustihedusega lõigu äärde kerkib 2025. sügiseks uus omanäolise modernse arhitektuuriga pilkupüüdev ärihoone „Raja Keskus“. Ärihoone toob Tartu linna juurde umbes 2500 ruutmeetrit kvaliteetset kaubandus-, teenindus- ja büroopinda.

Äripäeva TOPid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele