Kas inimesed on pöördunud kriisiabikeskuse poole murega, et kodutöö on kurnavam, inimene teeb rohkem tööd, tööpäevad venivad pikaks, kodu ja töö vahel vahet polegi, inimene tunneb kolleegidega suhtlemisest puudust, tekib stress vms?
Arvan, et kodus tehakse tööd päevas mitu tundi rohkem. Et kodu ja töö vahel puudub distants, siis on raske lõõgastuda ja välja lülituda, suhtlemist on vähe, töö toimub meeskonnast eemal.
Kodus olles ja ainult interneti vahendusel kontakteerudes läheb kaduma suhtlemise sotsiaalne osa, võimalus olla kontaktis, vahetada käigupealt kolleegidega mõtteid ja olla sündmustega kursis. Märkamatult võib kodus töötav inimene olla suletud nelja seina vahele. Eriti puudutab see neid inimesi, kelle töö eesmärk ei ole selgelt piiritletud ja kellel on võimalik alati rohkem teha.
Kodutöötajad ei ole oma kurtmistega meie psühholoogide poole seni pöördunud. Kodutöötajate töömaht on suur ja kõikuv, mõni töö võib olla tuim või lakooniline.
Psühhiaater Mart Jürisoo toob oma raamatus ?BurnOUT ? Läbipõlemine? välja uuringutulemused, mille järgi teevad kodutöötajad päevas vähemalt tund aega rohkem tööd kui bürootöötajad. Kas teie kodus töötamise kogemus kinnitab sedasama?
Kaugtöö on kutsutud ellu selleks, et töö korraldamist moderniseerida ja paindlikumaks muuta. Kaugtöös nähakse eelkõige võimalust töö ja isikliku elu paremaks ühildamiseks. Kui tööaeg pole aga kindlalt fikseeritud, pole seda ka vaba aeg ning nii võivad kohusetundlikumad töötajad kaugtööd tehes kergesti üle töötada, töötades kodus mitmeid tunde rohkem, kui oma tööd kontoris tehes. Kaugtöö edukas rakendamine nõuab head eneseregulatsiooni ja -distsipliini.
Nii kaua, kuni inimene suudab töö ja isikliku elu lahus hoida, annab kodutöö töötajale suurema vabaduse tööülesannete täitmisel. Kui piir töö ja isikliku elu vahel muutub häguseks, on kindlasti ületundide tegemise ja läbipõlemise oht.
Tööjõudlus on kodutööl kindlasti suurem. Meil on väike büroo, neli inimest, sisulist tööd teeb igaüks kodus. Loomulikult välistab selline töökorraldus võimaluse kolleegilt kiiresti arvamust küsida, kuid selle mure lahendab pidev kättesaadavus telefoni ja e-posti vahendusel. Töö jõudlust ja kvaliteeti mõjutab kodus töötamine oluliselt paremuse poole, tööd valmivad tähtajaks, aga kindlast tööajast mittesõltumine võib põhjustada öist töötamist.
Olen terve elu tegutsenud vabakutselisena. Teen hommikupoole kolm tundi tööd, õhtupoolikul veel kolm-neli tundi ja ka nädalavahetustel. Mina tunde ei loe, armastan oma tööd ja oma ateljees saangi just stressist lahti.
Kodus töötamine on mõnus, töö on efektiivsem. Kodutöö puudus on, et unustan end tööd tegema.
Kindlasti teen kodus enamgi veel kui tund päevas rohkem. Imelik, et inimkond ei suhtle enam nii palju kui varem.
Kodus saan ma aega valida. Töö tuleb niikuinii ära teha, aga kodus töötades jääb ära tööle ja sealt tagasi sõit, seda aega saan muuks kasutada.
Kui mul on tükitöö, siis teen selle ära ja lülitun kohe tööst välja, kui on aga töö, mis jätkub ja jätkub, siis ehk oleks kontoris isegi parem. Tööstressi oht muidugi on, aga see võib tulla nii kontoris kui kodus.
Autor: ÄP
Seotud lood
Balti põllumajandus astub uude ajastusse, pakkudes investoritele erakordset võimalust. Läti suurim põllumajandusühistu
LATRAPS, mis on tuntud kui piirkonna juhtiv teraviljaeksportija, on avanud oma esimese avaliku võlakirjade pakkumise. Eesmärgiks on koguda 8 miljonit eurot, et rahastada Põhja-Euroopa suurima hernevalgu isolaadi tootmisüksuse – ASNS Ingredient – rajamist Lätis.