Paljudes omavalitsustes on diktaatoriteks kinnisvaraarendajad, kes kohalikke olusid ja tavasid arvestamata oma huve peale suruvad. Terav on see probleem Pirital.
Kaheaastane vaidlus Tallinna Olümpiapurjespordikeskuse (TOP) detailplaneeringu üle kulmineerus jaanuarikuus. TOPi arendaja Arco Vara on veendunud, et projekt saab oma kooskõlastused nagunii.
Päevalehtedes ilmuvad suured artiklid, mis tunnustavad arendaja tegevust linnaelanike heaolu parandamisel, eelkõige tänu hiiglasliku veekeskuse ja lastepargi rajamisele. Vaid mõnes artiklis on tasakaalustavalt märgitud, et veekeskusel puudub rahastaja, kuna korterite müügist siiski veepargi rajamiseks vajalikku miljardit ei teeni. Piirkonna transpordiküsimuse lahendamine ja rahastamine pole arendaja sõnul aga nende ülesanne.
Linnaametnik Rikkinen väidab, et lähteülesandest, kus oli ette nähtud ehitada kuni 12 m kõrguseid pere-, rida- ja korterelamuid, pole vaja kinni pidada ja arendaja soov ehitada 21 meetri kõrguseid elamuid on aktsepteeritav. Abilinnapea Ülle Rajasalu väitel on otsustatud, et TOPi ümber tuleb hiiglaslik tõmbekeskus, kus eramajadel nagunii kohta pole.
Pirita halduskogu ei soostunud 17. jaanuari koosolekul kooskõlastama TOPi detailplaneeringut ning suunas eskiisiprojekti uuesti maakomisjoni. 21. jaanuaril toimus erakorraline halduskogu koosolek, mille otsusega anti arendajale märku vajadusest vähendada ehitiste mahtu ja kooskõlastada kortermaja ehitus kahe eramuomanikust naabriga. 31. jaanuari halduskogus selgus, et arendaja pakkus omalt poolt välja vaid mereäärsete majade vahelise kauguse suurendamise 20 meetrilt 30-le.
Pirita halduskogu hääletustulemus näitas siiski, et parteiline teerull ei ole Tallinnas kõikvõimas. Enamus halduskogu liikmeid tegutses Pirita elanike tegeliku esindusorganina.
Autor: Maiu Plumer
Seotud lood
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.