Milline on hea valgusti? Sellele küsimusele ei ole Eesti Kunstiakadeemia disainiõppejõu Tõnis Vellama arvates ühest vastust.
?Usun, et hea valgusti on see, mida me üldse ei märka, aga ta annab head valgust, st on kooskõlas ümbritsevaga ja vajadustega. Teiseks, valgusti on silmapaistev objekt ruumis, mis lisaks valgusele lisab mingi olulise vormilise aktsendi,? rõhutab Vellama.
Viimastel aastatel on paljud Eesti disainerid projekteerinud huvitavaid valgustisarju, lausa nn perekondi.
?Peaaegu kõik minu disainitud valgustiseeriad koosnevad lahendustest seina, lakke, põrandale ja lauale,? sõnab Tarmo Luisk. Mõeldud on nad põhiliselt koduvalgustiks, aga miks mitte ka kodusesse kontorisse.
Valgusteid on Luisk disaininud firmadele Rinaldo (näit.kuulus sari Basic) ja 4ROOMile (sarjad Artist, Kuup, Frame, Universaal jt).
Basicul on hästi läinud. Sarja laelamp pidas oma tuhandenda lambi sünnipäeva pärast kaheaastast tootmist ja kui arvestada, et neid turustati peamiselt Eestis, siis see on märkimisväärne tulemus.
4ROOMi valgustiperekonnad Artist, Bumerang, Candela, Frame ja Kuup on oma selge väljapeetud stiiliga nõutud kaup. Kõige populaarsem on perekond Artist. Nüüd on Artisti perekonda tulnud kolmejalgsete laua- ja põrandavalgustite kõrvale ka kumer poolest silindrist seinavalgusti, mille linase kupli värvi võib valida valge ja halli vahel.
?Oma valgustite kuplimaterjalidena olen enamasti kasutanud tekstiili, klaasi, metalli ja valgusti karkass on tehtud tavaliselt metallist või puidust,? selgitab Tarmo Luisk.
4ROOMi üks rahva seas soositumaid on perekond Pall, mille valgest või hõbedasest opaalklaasist käsitööna valminud kaunid kuplid on läbi aegade kasutust leidnud nii kodudes kui ka ühiskondlikes ruumides.
?Seeriate valmistamine oleks turunõudluse kohalt küll väga vajalik, aga ma ei ole selles väga tubli olnud. See on ka väga seotud seeriatootmisega,? täheldab disainer Tõnis Vellama. Lähiajal on tal kavas koos mõnede noorte disaineritega kaubamärgi Dest all just mõned uued sarjad välja tuua.
?Rohkem olen teinud ühest esemest koosnevaid unikaalmudeleid. Just nimelt konkreetsest ruumist lähtuvalt olen lahendanud laevalgustid ja vastavalt sellele ka seinavalgustid, näiteks Eesti saatkondade esinduskorrustele Helsingis ja Berliinis ning renoveeritud mõisates Moostes. Ka on valmimas saali lahendus Aruküla mõisa Koerus,? sõnab Vellama, kelle valgustimudeleid on rohkem küll sattunud ühiskondlikesse ruumidesse, kuid mõned neist on samaväärselt sobinud ka eramutesse.
Täiesti uudse lahendusega energiasäästlike valgusdioodidega valgustite kaubamärgiga tooteseeria tu.LED disaineriteks on Kalli Sein (OÜ Ideeklaas) ja Gabriel Verilaskja (GTL Laboratoorium).
Kalli Sein selgitab, et klaasvaagnad on valmistatud optiliselt puhtast ja valgust juhtivast klaasist, värvilise valgusdioodi toimel helenduv dekoor muudab klaasvaagna meeleolukaks ruumidominandiks. Vaagna servadest seintele viskuv värviline lainetus muudab pimeda ruumi elavaks, tekib veevirvendustele sarnane valgushelk.
Kasutades uusimaid tehnoloogiaid ja arvutijuhtimist, on võimalik valgusvaagnaid panna helendama vastavalt meeleolule kargest sinisest sensuaalse punaseni.
Autor: Tiina Kolk
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.