Juhuse tahtel telliti Ilona Põldmelt ühte Pirita majja kahe täiesti erineva ja samas sarnase korteri kujundust. Põhjakaarde avanevasse elamisse soovis põhjamaalasest omanik lõunamaise värvinguga, ja vastupidi, lõunakaarde tahtis lõunamaalane karget põhjamaist kodu. Juba esimesel kohtumisel ladus põhjamaine tellija oma eelistused välja ? tume põrand ja sisustusarhitekt lahendagu muu sellega sobivas võtmes.
Lõunamaise kodu rajaja tahtis valge põrandaga karges stiilis eluaset.
Muidugi, meie siin ihaldame päiksest ja ootame pikisilmi kevadet ja suve, aga Vahemeremaades paistab ta kogu aeg, lausub Ilona Põldme.
Nende korterite siselahenduste tegemisel oli tal õnneks aega piisavalt mõelda.
?Ma teen alati projektimapi ? kus on joonistel paika pandud ruumide asetus (magamisruumid, eluruumid, du?iruumid ja vannituba), kuidas korteris liikumine kulgeb ja isegi mööbli paigutuse märgin ära,? selgitab ta.
Mõlemas projektis nihutas sisustusarhitekt natuke seinu.
Põhjamaises, suuremas elamises võttis ta ühe seina maha, et köök ja elutuba sulanduksid kokku ning nüüd avaneb köögimasinate alt vabanenud saarekeselt hommikukohvi nautijale suurepärane vaade merele.
Sauna asemele tuli suure aknaga vannituba massaa?ivanni, du?ikabiini ja süvistatud valamuga pesulauaga.
Lõunamaises elamises oli algselt ette nähtud pime vannituba. Et suurepärase disainiga vann ruumi mahuks, pidi pesuruumi veidi kabineti arvel suurendama.
Ilona Põldme armastab suuri plaate. Mõlema kodu vannitubades lähevad põrandaplaadid üle seinale, ruumi ilmestavad tagasihoidlikud keraamilised iluliistud.
?Sisustusarhitekti ülesanne ongi ruumi paremaks muuta,? sõnab Ilona.
Mõlemasse kodusse on kujundaja valinud disainvalgustid. Lõunamaises ruumis loovad põnevaid valgussaari näiteks söögilaua kohale riputatud traadipusa või magamistoa lakke pandud tekstiilist lill. Põhjamaisesse on Ilona toonud Tarmo Luisu lühtri ja linaste katetega ?Kuup? sarjast laua- ja põrandalampe ning laevalgusti.
Mõlemasse korterisse on sisustusarhitekt valinud klaasiga disainuksed ? põhjamaisesse heledad ja lõunamaisesse tumedad.
Ilona on kööke projekteerides nuputanud, millised on vajalikud potisahtlid, kuidas avanevad kasutajale mugavaimal moel kapiuksed ja -sahtlid, kuhu mugavaid sensorvalgusteid (mis süttivad inimeste lähenedes) või köögitehnikat panna. Sisustusarhitekti arvates ei sobi avatud köökidesse pudi-padiga täidetud lahtised riiulid. Kui söögitegemisruum on elutoa osa, siis sellisena tuleb see ka lahendada.
Kargesse bee?ikates toonides põhjamaisesse interjööri toob killukese lõunamaist päikest mitmeosaline Jaak Arro maalitud puitreljeef peegliga. Erinevate meeleoludega ? kuldne liiv, sinine meri ja lopsakad lillekobarad ? piltidest moodustatud installatsioon on suurepäraseks raamiks peeglist rannaribale avanevale, igal hetkel muutuvale vaatele.
Ruumi on selles toas palju. Heledad aknakatted ja põrandavaibad justkui avardavad veelgi suurtest akendest avanevaid kauneid vaateid. Läbimõeldud valik koosneb naturaalsetest materjalidest ja kvaliteetsetest toodetest. Näiteks esikusse ehitatud lükandustega seinakappi on tehtud mattklaasist otsaga sahtlid, et nende sisu oleks aimatav. Heledasse korterisse astujat võtavad vastu Ilona Põldme kujundatud seinapaneelid, mis liiguvad edasi magamistubadesse. Esikusse on ta sellele kinnitanud dekoratiivse nagi (vihmamärgade mantlite riputamiseks) ja koti- ning võtmehoidja.
?Terviklahendusi saab luua igasuguse summa eest,? sõnab Ilona Põldme. ?Alati ei pea tellima unikaalprojekti järgi mööblit. Kõige tähtsam on funktsionaalne ruumiprogramm.?
Autor: Tiina Kolk
Seotud lood
Turvasüsteemid toodavad igapäevaselt suurtes kogustes infot. Läbi tänapäevaste nutikate lahenduste saab neid andmeid üha kiiremini töödelda. Selle abil on võimalik näiteks läbi
valve- ja läbipääsusüsteemide tuvastada inimeste käitumises anomaaliaid ja hinnata reaalajas võimalikke riske. See on vajalik ettevõtetele, kes pakuvad elutähtsaid teenuseid ja võivad on ärisaladuse või andmete lekkimise korral saada suurt kahju.