25. veebruar 2005 kell 10:39

Euroopa börsid: naftatootjad säravad taas

Ligi nelja viimase kuu kõrgtasemeni tõusnud nafta hind on pannud täna Euroopa börsidel särama naftatootjate ja -rafineerijate aktsiad.

Nafta hind tõusis eile New Yorgi kaubabörsil üle 51 dollari barrelist, kuna turgudel muretsetakse et musta kulla pakkumine ei suuda kasvavat nõudlust rahuldada.

Naftatootjatele aga kõrgem kütuse hind passib, kuna see võimaldab tootmist tõstmata suurendamata oma käivet ja läbi selle ka kasumit.

Regiooni suurim naftatootja BP Plc alustas päeva Londoni börsil 565 pennil (+1,7%) ning naftarafineerija Total SA 177,50 dollaril (+1,2%).

Merrill Lynch tõstis kaevandajate BHP Billiton ja Rio Tinto Group selle aasta kasumiprognoose, kuna investeerimispanga sõnul hoiab Hiina turg kivisöekoksi ja rauamaagi nõudlust tugevana ning metallide hinnad püsivad rekordilistel kõrgusel varem prognoositust pikemat aega.

Maailma suurima kaevanduskompanii BHP Billiton aktsia on Londoni börsil tõusnud 1,7%, tasemeni 750 penni. Rio Tinto on hinnale lisanud 1,6%, liikudes 1795 pennil.

Analüüsifirma DisplaySearch on tõstnud täna tarbe-elektroonikatootja Royal Philips Electronics aktsiat, näidates oma ülevaates et kompanii turuosa LCD-telekaturul on kasvanud 11%lt 15%ni.

Aktsia on kosunud 1,4%, tasemeni 21,08 eurot.

Investorid ootavad täna andmeid ka USAst, kus 15.30 avaldatakse korrigeeritud neljanda kvartali SKP number. Kui esialgsete numbrite kohaselt kasvas Ühendriikide majandus aasta baasile üleviiduna möödunud aasta viimases kvartalis 3,1%, siis täna oodatakse numbri kergitamist 3,7%ni.

Hetkel kuum