Iga inimese ideed on väärtuslikud. Seda õpivad juhid koolitustel ja sisendavad hiljem töötajatele. Me tahame teostada endi, mitte teiste poolt peale surutud mõtteid. Ja kui meil seda ei lasta, siis lihtsalt lahkume teise firmasse.
Kas moodne juhtimisstiil eeldab, et juht peaks pigem looma keskkonna, kus töötajad saaksid vabalt teostada oma ideid? Jah, kindlasti. Aga murelikuks teeb, kui juhid enda nägemust üldse tagaplaanile suruvad või polegi neil midagi olulist öelda.
Üha rohkem näeme oma juhte istumas õhtuti arvuti taga Exceli tabeleid kontrollimas. Paistab, et tehnika areng ei ole jätnud meile mõtlemiseks rohkem vaba aega. Pigem raiskavad juhid palju energiat aruannete rägastikust väljapuremiseks. Arvud on sageli lihtsam võimalus asju kontrolli all hoida. Samal ajal kui ideede otsimine ja elluviimine on tunduvalt vaevanõudvam.
Juhtidel on üks võimalus, mis alluvatel puudub. Nad saavad asju delegeerida. Ja ära püüad delegeerida eelkõige need asjad, mida endale eriti ei meeldi teha või milleks napib oskusi.
Natuke teeb ärevaks, kui juhid püüavad alluvatele ära anda just liidritegevusi, eelkõige uute ideede leidmise ja elluviimise. Ja kas laiskusest või ajanappusest võtavad enda kanda aruandluse ja tulemuste kontrollimise.
Samas järgnevad töötajad meelsamini ideedele kui arvudele. Kasuminumber paneb meid hetkeks enda üle uhkust tundma. Särtsakas sõnum juhilt lööb aga silmad särama.
Seotud lood
“Energeetikas levib müüt, et vana töötab jätkuvalt edasi ehk saame vana ja fossiilsetel kütustel põhineva mudeliga edasi minna. Kuna investeeringud energeetikasse on suured, siis aus oleks uutesse võimsustesse tehtavate investeeringute kõrvale tuua ka summad, mida on vaja vanade seadmete töökorras hoidmiseks,“ rõhutab saates Utilitase juht Priit Koit. „Sellisel juhul pole need vahed suured ja tuleb investeerida õigetesse asjadesse, sest investeerida tuleb niikuinii.“