Aastaid tagasi rahatoeta jäänud röntgenluminofoori tootmine läks USAs hooga käima.
Tallinna tehnikaülikooli materjaliteaduste instituudi vanemteaduri Vello Valdna 1990. aastate lõpus leiutatud röntgenluminofoor muudab nii meditsiinis kui ka turvasüsteemides kasutatava röntgeni kiiremaks ja tundlikumaks, kirjutab Eesti Päevaleht.
Tema leiutis säästab nii masinat kui ka kahjulike kiirte vahelt läbi käijaid.
Leiutise vastu tundis kohe alguses USAst suurt huvi juhtivaid röntgenisüsteemide firmasid Bruker, kes tahtis Valdna juhendamisel Eestis röntgenluminofoori tootmist alustada.
See jäi mitmel põhjusel katki ? peamiselt seepärast, et teaduse tegemiseks ja tootmiseks vajaliku aparatuuri Eestisse toomist raskendasid tollimaksud, mida seadmete saaja ehk siis Valdna ise oleks pidanud tasuma.
Humanitaarabina vormistatud kiirsaadetis USAst seisis tollis kaks kuud, mis tõi kaasa nii lao-, käibe- kui ka tollimaksud. Ainuüksi 2002. aastal maksis Valdna tollimaksudeks üle 40 000 krooni.
Kolme aasta pärast andis USA samale leiutisele patendi. Kuna Eestis seisid kõik uksed ja rahakotid tehnilise uuenduse ees kinni, rändaski tulus leiutis üle ookeani USAsse.
?Eestisse oleks ainuüksi Brukeri tellimus toonud üle 510 miljoni krooni, lisaks toormaterjalid,? rääkis Valdna. ?Ameeriklased teenivad selle pealt väga hästi.?
Valdnaga TTÜs koos töötava materjaliteaduste doktori Jaan Hiie sõnul on Valdna juhtum näide sellest, kuidas seadustik Eesti Nokia leidmist takistab. Kummaline on tema sõnul seegi, et Eestis seda tööd nii vähe tunnustati.
Seotud lood
FIDE kiir- ja välkmale maailmameistrivõistlused toimuvad 2024. aastal esmakordselt New Yorgis. 26. detsembril Wall Streetil algav suursündmus toob kokku maailma tippmaletajad ja rõhutab male sümbolväärtuseid – strateegiat ja riski –, mida seekord väljendatakse globaalse ärikeskuse südames.