Ülo Toomsalu • 28. veebruar 2005 kell 5:45

PM: Hiina turistid libisevad Eestil käest

Kuigi miljonid hiinlased on valmis kasutama neile antud õigust turistidena Euroopas ringi sõita, pole Eesti turismifirmad sellest tuld võtnud.

Kui veel aasta tagasi võisid Hiina kodanikud sõita Euroopasse ainult äriasjus või haridust omandama, siis eelmisel sügisel avanesid enamiku Euroopa riikide väravad ka hiinlastest turistidele, kirjutab Postimees.

Hiina võimudega allkirjastatud lepingu «Approved Destination Status» (ADS) tulemusel muutus enamik ELi riike ning ka Eesti sihtkohtadeks, kuhu Hiina kodanikel on õigus turistidena sõita.

Nüüd on Hiinas BBC hinnangul vähemalt 25 miljonit inimest, kellel on nii huvi kui ka küllalt raha, et sõita Euroopasse turismireisile.

Samas pole Eesti turismifirmad õhinaga Hiina turgu vallutama asunud ega üha rikkamaks muutuvaid Hiina turiste Eestisse meelitanud, põhjendades seda eelkõige suurte viisaprobleemidega.

«Aasiast pärit inimestel on üsna keeruline Eesti viisat saada,» nentis Estraveli pressiesindaja Mari-Liis Rüütsalu.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse turismiarenduskeskuse arenduskonsultant Ene Palmiste ütles, et Eestil ei ole esialgu kavas Hiinasse ühtegi harukontorit luua. «Koostöö tegemiseks on ka teisi variante,» ütles Palmiste.

Hiinlastele avanenud turismivabadust on aga varmalt asunud ära kasutama mitmed Euroopa riigid, et suurendada avanenud võimaluste kaudu turismist saadavaid tulusid.

Suurbritannia turismitööstus loodab, et isegi kui nad suudavad meelitada ühe protsendi Hiina turistidest enda juurde, tooks see aastas sisse miljard naela ning võimaldaks luua 25 000 uut ametikohta.

Hetkel kuum