1. märts 2005 kell 7:39

Kahe biotehnoloogiafirma kokkukukkumine vedas USA börsi miinusesse

USA börse vedasid eile alla biotehnoloogiafirma Biogen Idec ja Edan, mis peatasid õnnetusjuhtumi tõttu oma seljaaju haiguse (multiple-sclerosis) ravimi müügi.

Turgu tegi murelikuks ka Ühendriikide valitsuse raport, mille kohaselt uute autode ja majade müügikasv on peatunud ning inflatsioon on pead tõstmas. Investeerimispank Bank of America Securites andis Detroidi kolmikust kahele ? General Motorsi ja Fords aktsiale müügisoovituse.

USA suuruselt kolmas biotehnoloogiafirma Biogen Idec aktsia langes päevaga 43% ja tema partner Elan 70%, peatudes vastavalt tasemetel 38,65 ja 8 dollarit.

Biogeni aktsia oli USA börsidel kõige aktiivsem. Käive ulatus 4,5 miljardi dollarini ehk umbes kolmandikuni ettevõtte turuväärtusest.

Tähelepanuväärne on see, et Biogeni aktsia on olnud viimase kümnendi kõige paremini liikunud aktsia Standard ja Poor`s 500 indeksis. Ajavahemikul 27. veebruar 1995 kuni 25. veebruar 2005 kosus aktsia hind üle 108 korra.

Pärast ühe patsiendi surma peatasid mõlemad firmad oma Tysabri nimelise ravimi müügi. Tegemist oli esimese uut tüüpi multiple sclerosis haigust raviva ravimiga viimase kaheksa aasta jooksul. Ravim sai müügiloa möödunud aasta novembris ning analüütikud prognoosid, et ravimi käive võib ületada 3 miljardi dollari piiri.

Biogeni enda möödunud aasta käive ulatus 2,2 miljardi dollarini.

Ülejäänud ravimi- ja farmaatsiasektori aktsiaid uudis eriti ei puudutanud.

Sarnast ravimit tootev Teva Pharmaceutical Industries aktsia isegi tõusis konkurenti mure valguses üle 9%, tasemeni 30,11 dollarini.

General Motors aktsia kaotas 3,4% (35,65 dollarit) ja Ford 2,7% (12,65 dollarit).

Banc of America Securities analüütik Ronald Tadross tõmbas autotootjate reitingud neutraalselt 'müü' peale, kuna uued mudelid pole autotootjate turulangust USAs peatanud.

Täna avaldatakse USAs veebruarikuu automüügi tulemused.

Kvaliteetaktsiate liikumisi jälgiv Dow Jones ja peamiselt tehnoloogiasektori liikumisi jälgiv Nasdaqi koondindeks langesid mõlemad 0,7%, peatudes vastavalt 10766,23 ja 2051,72 punktil.

Hetkel kuum