Lidén teatas eile Tallinnas Radisson SASi hotellis toimunud pressikonverentsil, et Swedbank pidas enne Hansapanga aktsiate ülevõtmispakkumise ametlikku teatavakstegemist 11. veebruaril EBRD ja teiste suuremate aktsionäridega sel teemal läbirääkimisi. ?Meil on olnud kontakte paljude aktsionäridega,? ütles Lidén, kuid jättis täpsustamata nimed peale EBRD. Samas ei olnud Lidéni sõnul teemaks pakkumise hind, vaid kobati lihtsalt maad, mida suuremad aktsionärid pakkumisest arvavad.
Hetkel uurib finantsinspektsioon, kas Swedbank kohtles kõiki aktsionäre pakkumise tegemisel võrdselt.
Äripäev kirjutas nädala taguses esikaaneloos, et Swedbank vassis, rääkides eelnevatest läbirääkimistest Hansapanga aktsionäridega. EBRD esindaja kinnitas toona Äripäevale, et Hansapanga suuromanik Swedbank pidas enne Hansapanga aktsionäridele tehtud ülevõtmispakkumist läbirääkimisi EBRDga viimase omanduses olevate Hansapanga aktsiate ostuks.
Swedbanki esindajad kinnitasid aga enne seda, et mingeid varasemaid kokkuleppeid Hansapanga aktsionäridele tehtud pakkumise osas ei olnud.
?Swedbank ei olnud enne pakkumise tegemist kontaktis ühegi Hansapanga aktsionäriga, isegi mitte Swedbanki rahvusvahelise äri juhi ja Hansapanga nõukogu esimehe Anders Ekiga,? väitis Swedbanki investorsuhete juht Jonas Blomberg uudisteagentuurile Bloomberg.
Lidén kinnitas pressikonverentsil, et pakkumise tingimusi ei muudeta ja hinda ei tõsteta, kuna see on õiglane. Kui pakkumine ebaõnnestub ja ei saada kätte vähemalt 95 protsenti firmast, siis jätkatakse nii nagu seni. ?Müüjad tahavad alati kõrgemat hinda saada,? kommenteeris Lidén.
Aktsionäri küsimusele, kas Lidén ise oleks nõus selle hinnaga aktsiaid müüma, vastas Rootsi panga juht eitavalt, põhjendades, et on suur vahe, kas ollakse institutsionaalne või strateegiline investor. Kuna Swedbank on strateegiline investor, siis nad aktsiaid nõus müüma ei ole.
Küsimusele, kas Hansapanga juht Indrek Neivelt peab tagasi astuma, kui ta pole nõus müüma oma aktsiaid pakkumisse, vastas Lidén, et see oleks küll kummaline, kui ta ei müüks, aga aktsiate müük või hoidmine on Neivelti eraasi. Tema juhtimisstiiliga on suuromanik siiani väga rahul.
Swedbanki pakkumise vastuvõtmisest on seni teatanud Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank EBRD. Pakkumist on Äripäeva andmetel liiga madalaks pidanud Citigroup, Fidelity, Carnegie, Suprema, Hansabank Markets, Ühispank, UBM ja ORN Capital. ORN Capitali esindaja ütles eile, et Londoni suuremad investeerimispangad soovitavad Hansapanga aktsiaid müüa 14?15 euro (219?235 krooni) eest.
Austria panga Erste Bank analüütik Robert Sobieraj on oma klientidele öelnud, et pakkumine on huvitav ja soovitanud selle vastu võtta. Sobieraj hinnasiht Hansapanga aktsiale on 11,4 eurot, mis on ainult 4% kõrgemal Swedbanki pakkumisest. ?Kuna tingimuseks on 95% aktsionäride nõusolek, võib pakkumine siiski ebaõnnestuda,? seisis analüüsis.
Hollandi panga ING analüütik David Nangle muretses juba varem Swedbanki mõju kasvu pärast Hansapangas. ?Kuna Hansapanga edu põhineb kohalikel juhtidel, on Swedbanki rolli kasv panga juhtimises riskiks panga stabiilsusele ja arengule,? kirjutas Nangle.
Seotud lood
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.