Rahandusministri kavatsus on juba palju vastukaja tekitanud ning Res Publica koalitsioonipartnerid Rahvaliit ja Reformierakond on selle avalikult hukka mõistnud.
Veskimägi sõnul on plaan oluline nii makro- kui ka mikromajanduslikult. Esiteks on oluline, et Eestis säästetud raha jääks siia ja looks siin majanduslikku lisaväärtust.
?Et raha ei liiguks Eestist välja, see on point,? ütles Vesimägi. Teise olulise põhjusena tõi minister välja selle, et suurte riigiettevõtete börsile viimine aitaks neid muuta läbipaistvaks ja vähendaks politiseeritust.
Veskimägi arvates on just praegu õige aeg alustada analüüsiga ja algatada ka ühiskonnas diskussioon, kuna palgad kasvavad kiiresti ja võimalike ülevõtmistega tekib majanduses palju vaba raha, mida saaks Eesti oma börsil oma ettevõtetesse paigutada. ?Oluline oleks ka see, et Eesti finantsturul oleks olemas instrumendid, kuhu nii erainvestorid kui ka pensionifondid saaksid raha paigutada,? ütles Veskimägi.
Jutud erastamisest, eriti hiilivast erastamisest, lükkas Veskimägi aga jõuliselt tagasi. ?Olen selle vastu kategooriliselt, et loovutada enamusosalus,? ütles minister. ?Börsile viiakse kuni üks kolmandik, vähemusosalus.?
Riigikogu rahanduskomisjoni esimees, endine rahandus- ja endine majandusminister Andres Lipstok ütles, et Eesti Energia on börsile viimiseks riigile liialt strateegiline ettevõte. ?Need ettevõtted osutavad selgelt avalikkusele orienteeritud teenust ja see on tihti hirmus hinnatundlik. Kui muuta need börsiettevõtteks, võib tekkida huvide konflikt ? ühelt poolt arvestada teenusehindade osas ja teiselt poolt selle sama inimese huvide osas, kes seda ettevõtet börsilt võimalikult soodsalt osta tahaks,? ütles reformierakondlane Lipstok.
Energiaturu inspektsiooni peadirektori Märt Ots sõnul ei muudaks Eesti Energia börsile viimine elektri hinnakujunduses mitte midagi.
?Elektrituru seadus kehtib ühteviisi kõikidele ettevõtetele, olenemata nende omandivormist,? ütles Ots.
Samas möönis Lipstok ökonomistina, et iga börsil olev ettevõte on selgelt läbipaistvam ja atraktiivsem. ?Ja majandusteooria järgi on see täna mõistlik samm,? lisas Lipstok.
Kuid kas rahandusministri ettepanek läheb läbi? ?Noh, rahandusminister on paraku koalitsiooni üks ministritest ja selline teema eeldaks teatud lepet tänases valitsuskoalitsioonis,? ütles Lipstok. ?Ma ei usu, et Veskimägil õnnestuks see börsile viimine nii, et teised partnerid ei saaks oma sõna sekka öelda. Ma ei arva, et järgmisel esmaspäeval piltlikult öeldes oleks börsinimekirjas näiteks Eesti Energia.?
Millal nimetatud ettevõtted börsile võiksid jõuda, ei julgenud Lipstok aga prognoosida. ?Seda on raske öelda, sõltub sellest, mida nendega tahab teha nende omanik,? ütles Lipstok.
Eesti Energia juhatuse liikme Sandor Liive kinnitusel on energiafirma aga börsile minekuks valmis. ?IPO (aktsiate avalik esmaemissioon ? toim.) tegemine või mitte tegemine on omaniku otsus, aga kui omanik peaks selle tegema, siis ma arvan, et me oleme selleks päris hästi valmis. Meie võlakirjad on Luksemburgi börsil noteeritud ja me üritame juba täita neid reegleid, mida börs nõuab,? ütles Liive.
Eesti Energia jagaks Tallinna börsil umbkaudu 15 miljardi kroonise turuväärtusega Eesti Telekomiga teist-kolmandat kohta, jäädes alla vaid Hansapangale.
Seotud lood
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.