Euroopa tööandjate föderatsiooni FedEE värske uurimuse järgi on palgavahed Euroopas viimaste aastatega tasandunud.
Väidet illustreeritakse Taani ja Rumeenia mediaanpalga kõrvutamisega. Kui 2001. aastal oli tunnipalk Taanis Rumeenia palgast 39 korda kõrgem, siis selle aasta 1. veebruari seisuga oli vahe kahanenud 22-kordseks. Kui vahepealse aja jooksul on Taanis tunnipalk kasvanud 18%, siis Rumeenias on palk tõusnud 115%.
Palkade ühtlustumise põhjusena toovad raporti ?Palgad Euroopas 2005? autorid välja tööjõu suurenenud liikuvuse Euroopas, globaalse konkurentsi surve ning suured investeeringud ja kiire majanduskasvu Ida-Euroopa riikides, mis on sealset palgataset kergitanud. Samuti on vähenenud ametiühingute mõjuvõim.
Kolmapäeval avaldatud raport kõrvutab mediaanpalku kokku 48 Euroopa riigis. Kõige kõrgema mediaanpalgaga on pingerea tipus Taani. Taani järel tulevad ?veits, Norra, Liechtenstein ja Mani saar. Järgmine ELi riik Luksemburg on 6. kohal. Esikümnes on veel ka Saksamaa, Rootsi ja Holland.
Esimese Ida-Euroopa riigina leiab 27. kohalt Sloveenia, kus tunnipalk on Taani tasemest 22%. Balti riikidest on kõige kõrgem mediaanpalk Eestis ? Taani tasemest 9%. Leedu ja Läti palgatase on Taaniga võrreldes vastavalt 6% ja 5%. Kõige madalamad palgad on selle uurimuse järgi Ukrainas ja Moldovas ? 2% Taani tasemest.
Pingerea koostamisel on mediaanpalga arvutamisel aluseks võetud 31 ametikoha töötasu kolme erineva suurusega ettevõtete kategoorias 2005. a 1. veebruari seisuga.
Seotud lood
Viimaste aastate arengu najal on selge, et Põhja-Tallinnast on kujunemas pealinna uus 15 minuti linna põhimõtetel toimiv hot-spot. Selle keskpunktiks jääb kaasaegse hingamise saanud endine Volta tööstuskvartal, mis üllatab linnaelanike juba sel sügisel nii mõnegi kauaoodatud uudisega.