?Hädavajaliku asja vahendajast on kaubandus muutumas suhtluskohaks. Paljudele ka enesenäitamise ja vaatamise kohaks,? räägib Viru Keskuse juht Ants Vasar sügisel. Vasaral oli õigus, vähemalt osaliselt ? Eesti edukaim kaubanduskeskus on tõesti suhtlemise koht, seda küll lastele ja noortele.
Õhtuti Viru Keskuses jalutades, ajal, mil koolitunnid on läbi, võib seal näha kooliealiste noorte gruppe. Tihtipeale on nad mõne pingi ümber kogunenud või seisavad väljapääsude juures, räägivad omavahel ja mõnikord togivad üksteist.
Ühte sellisesse gruppi kuulub Carmen, kes käib Viru Keskuses peaaegu iga päev. Carmen on seal selleks, et kohtuda sõpradega ning nendega aega veeta ja kuna väljas on külm ning keskus asub mugavalt kesklinnas, on seal hea olla. Tüdruk arvab, et nad ei tee seal olles midagi halba ega sega eriti kedagi, kuigi mõnikord, kui juhtuvad koridori keskel pundis seisma või mõne poes ees natuke kõvemini rääkima, tuleb müüja välja nendega pahandama.
Viru Keskuses asuvate poodide juhatajad väidavad, et kuigi probleem sinna kogunevate noortekampade näol on olemas, ei sega see nende üldist äri ega peleta kliente eemale. ?Natuke halb on küll vaadata, kuidas nad poe vastas pinkidel istudes omavahel amelevad,? ütleb üks Monton riidekaupluse müüjatest.
Tiimari poe juhataja räägib, et enim on probleeme eakamatel inimestel, kes nii vaba käitumisega harjunud pole, kuid kes oma oste sellepärast siiski pooleli ei jäta.
Esimesel korrusel asuva pakkimiskoha juhataja räägib, et noored teavad, millised müüjad neil mujale minna paluvad ning millised midagi öelda ei julge. ?Olen neile korduvalt öelnud, et nad siia ei koguneks,? ütleb juhataja. Noored kogunevad just tema tegutsemiskoha ette ning see muudab klientidel järjekorras seismise raskeks ning koridoris liiklemise ebamugavaks. ?Inimesed peavad nende vahelt läbi pugema,? selgitab juhataja.
Ka ostjaid segab see, et nad peavad noorte keskelt läbi pääsemiseks trügima, kuid muidu ei näe nad noorte kogunemises midagi halba. ?Eks me kõik oleme kord noored olnud,? ütleb üks külastaja, kes oma tütrega seal jalutamas oli. Ühe toiduosakonnast tulnud külastaja arvates on Viru Keskus hea koht noorte jaoks, kuna seal on soe olla.
Noorte üheks lemmikkohaks on kujunenud Tammsaare pargi poolne sissekäik, kus nad kogenedes suitsetavad ning mõnikord ka alkoholi pruugivad. Sissekäigu lähedal asuva restorani Amarillo juhataja Elena Natole räägib, et kui näeb lapsi suitsetamas, siis reeglina ta politseid ei kutsu, kuna see pole lahendus. Restoranis aga ta alaealistel suitsetada ei luba. Natole rääkis ka, et noored tulevad mõnikord mitmekesi, istuvad laua taha ja tellivad kamba peale midagi odavat. ?Ma ei lase kümnel noorel ühe Fanta ümber istuda,? ütleb Natole. Enamasti paluvad restorani töötajad noortel viisakalt lahkuda, mida nad ka teevad.
Viru Keskuses asuvate poodide töötajate sõnul võib kliente eemale peletada see, kui noorukid kaklema lähevad, mida siiski väga tihti ei juhtu.
Kesklinna politseiosakonna ülemkomissari Tarmo Miilitsa sõnul ei käi Viru Keskuses ainult kesklinna noored, vaid ka Lasnamäelt, Mustamäelt ning mõned tulevad väljastpoolt Tallinnagi.
?Meie jaoks on tähtis see, et see piirkond ei saaks noorte jaoks enam atraktiivsemaks, kui juba on,? räägib Miilits. Seetõttu ei tohi Viru Keskuse lähedusse rajada ühtegi noorteasutust, näiteks noortekeskust või rulaparki. Miilitsa sõnul on Viru Keskuse juhtide, politsei ja turvafirmaga toimunud kaks ümarlauda, kus arutati ka noorteprobleemi. On kokkulepe, et turvafirma rakendab väärtegude suhtes nulltolerantsi.
ASi Falck suhetekorraldaja Andres Puttingi sõnul ei ole probleemiks eriti kaklused ega vargused, vaid pigem see, et noored kõik istekohad hõivavad. ?Sageli on vanematel inimestel raskusi puhkamiseks istekoha leidmisel,? sõnab Putting. Tema arvates ei saa öelda, et kõik noored on korrarikkujad ja et neid tuleks kuidagi teistmoodi käsitleda.
Ometi plaanib Tallinna kesklinna halduskogu esimees Rain Veetõusme sõnul kevadel keskusesse väljasõiduistungi teha, kohtuda juhtidega ja politsei esindajatega, et olukorraga tutvuda.
Noored ise arvavad, et istumiskohti peaks Viru Keskuses rohkem olema. Paljud istepingid on nende sõnul ära korjatud, sest ei taheta, et noored seal istuksid. Samuti ei meeldi paljudele noortele Viru Keskuse muusikavalik, mis peaks praeguse igava asemel rohkem noortepärane olema.
Ma ei näe põhjust, miks noored ei või Viru Keskuses vahetevahel kohtuda, oma vaba aega veeta ning siinseid üritusi, näitusi, ostu- ja söögikohti külastada.
Oleks ju absurdne kehtestada keskusesse pääsemisel mingisuguseid vanuse- või välimusepiiranguid. Kuni meie külastajad, sealhulgas noored, käituvad eeskujulikult ning ei sega ega tülita teisi külastajaid, on kõik korras.
Ma arvan, et jutt mingitest noortekampadest ja nendega seotud negatiivsetest aspektidest on ülepingutatud. Tõepoolest on mõni kaupluseomanik ja külastaja kurtnud, et neid segavad noorte seltskonnad, kes siin lihtsalt istuvad ja ei ole just suurimad sisseostude tegijad. See mure on mõistetav, kuid arvan, et see on paljuski suhtumise ja hoiakute küsimus.
Kindlasti ei ole see ainult Viru Keskuse küsimus, vaid hoopis laiem. Probleem on selles, miks noortele ei jätku või nad ei soovi tegeleda millegi kasulikumaga ja arendavamaga kui aja veetmine kaubanduskeskustes, linnatänavatel jne.
Oleme sel teemal arutlenud noortekeskusega, et ennetada võimalikke tulevasi probleeme, mis võivad tekkida siis, kui noored hakkavadki eelistama keskuses aja veetmist kodule, trennile, teatrile või kinole.
Kristiines olid probleemid noortekampadega 2001. aastal, mil umbes kümneliikmelised pundid seal õhtuti ringi liikusid. Sel ajal oli see probleemne sellepärast, et nad segasid nii äritegevust kui ka ostukeskuse külastajaid.
Tegime koostööd politseiga, turvafirmadega ja linnaosavalitsusega, et neist lahti saada. Õhtuti käis keskuse peal ringi politseipatrull, kes küsis noortelt dokumente, peatas jooksvad noored. Kiusasime neid nii-öelda natuke, mille tagajärjel nad ka mujale liikusid. Praeguseks enam probleeme ei ole, sest nad on läinud Viru Keskusesse, mis on ka mõistetav ? see asub kesklinnas ja on noorte jaoks ka populaarne koht.
Noored ei taha üksi olla noortekeskuses, üksi nelja seina vahel, vaid olla karja sees nagu kõik inimesed. Arvan, et need noortekambad pole Viru Keskuse juhtide jaoks ka just meele järgi olenemata sellest, mida nad avalikkusele ütlevad.
Arvan, et see häirib ka sealseid külastajaid, kes lähevad raha kauplustesse jätma, mida noored kahjuks ei tee.
Tütar käib ka vahetevahel Viru Keskuses sõpradega kohtumas. Noortel on läbi aegade vajalikud olnud kokkusaamiskohad, ma ei näe selles midagi väga halba.
See on normaalne, kui saadakse kokku, et minna kuhugi edasi, kinno või mujale. Kui noor saab koolis hakkama ning jõuab ka sporti teha, siis vahetevahel seal ajaveetmine ei tohiks segada. Arvan, et see sotsialiseerimine on parem tegevus kui teleka vaatamine. Ma ei arva, et lapsi peaks kastis kasvatama, et tohivad suhelda ainult nendega, keda lapsevanemad soovitavad.
Olen üritanud lapsi pärast kooli trenni või muusikatundi suunata, et neil oleks midagi muud tegemist kui lihtsalt niisama ringi kolada.
Lapsed arvavad küll, et tore on iga päev sõpradega kokku saada, aga võib-olla see pole kõige õigem, sest alati on paremaid ja halvemaid sõpru ja selles vanuses lastele hakkab just halvem külge.
Kui sinna satutakse iga päev, siis tekib kambajõmlus. Kui üksi ei julgeta midagi korda saata, siis kambas on see lihtsam. Ei tea, kas 14aastasel peab olema nii suur sõprusringkond, kus on igasuguseid inimesi.
Lahendus oleks vanemate leida, kes peaksid oma lapsi suunama midagi kasulikku tegema. Me ei saa seda ajada kooli, lasteaia või ühiskonna kaela, see on puhtalt lapsevanema küsimus.
See on ühe kaubanduskeskuse väga õnnestunud kliendikinnistamise trikk. Selline hängimine käib eaga kaasas. Kui noored oma meeldivamaid aegu seal veedavad, jäävad neile head mälestused. Kui kunagi lähevad pluusikest või kingakest ostma, tuleb see koht esimesena meelde.
Ei oska öelda, kas minu lapsed käivad Viru Keskuses või mitte. Kui minu laps hakkaks Viru keskuses hängima, oleks see tema valik. Ju ei ole mina siis suutnud talle selliseid huvitavaid motiveerivaid hobisid luua.
Viru Keskus võib olla isegi üks paremaid kohti noorte ajaviitmiseks. Seal on valge, ühiskondlik kontroll, liigub palju inimesi. Märksa hullem oleks, kui nad koguneksid kuskil spetsiaalselt loodud äärelinna nurkades asuvates pimedates punkrites, kust neid otsida ei oska.
Autor: Gert D. Hankewitz
Seotud lood
Tartu Ringtee suurema liiklustihedusega lõigu äärde kerkib 2025. sügiseks uus omanäolise modernse arhitektuuriga pilkupüüdev ärihoone „Raja Keskus“. Ärihoone toob Tartu linna juurde umbes 2500 ruutmeetrit kvaliteetset kaubandus-, teenindus- ja büroopinda.