Kuid on võimalik rajada vundamente, kus seda sügavust on oluliselt vähendatud. Selleks on reeglina kaks mõjuvat põhjust: geotehnilised ja finantsilised.
Kui kavandatav hoone asub nõrga kandevõimega pinnasel, milleks Eestis on peamiselt erinevad savid ja turvas, siis on targem vajumise vältimiseks mitte lisada maapinnale hoone näol lisaraskust, vaid jätta koormus pinnasele samaks või vähendada seda. Kuidas on see võimalik?
Nõrk pinnas kaevatakse hoone alt välja ja asendatakse kergkruusaga, arvestades, et eemaldatud pinnase kaal on suurem kui rajataval hoonel koos tagasitäitega. Selle rakenduse edukaid näiteid võib tuua nii maja- kui ka teedeehitusest. Lahenduse lisahüvedeks on põranda soojaisolatsioon, drenaa? ja õueala vajumiserinevuste vältimine ning külmumiskaitse.
Kergendatud ehitusalusele on võimalik projekteerida erinevaid vundamenditüüpe, nagu näiteks tugevdatud servaga (monteeritav) plaat, madal lintvundament koos täitele toetuva või põrandaaluse ruumiga põrandaga.
Levinum põhjus vundamendi rajamissügavuse vähendamiseks on siiski kokkuhoid mullatööde mahu ja ehitusmaterjalide arvel.
Taldmik soovitatakse rajada ca 60 cm sügavusele, kobestamata pinnale, mida võib õgvendada tihendatud killustikuga. Tasandatud killustikupadjale võib valada monoliitse taldmiku või kasutada uudistoodet ? Fibo vundamendi taldmikuplokki. Selle abil moodustatakse 490 mm laiune taldmik, mille ülemises osas on sümmeetriliselt paiknev 390 mm laiune ja 50 mm sügavune monolitiseerimissüvend, mis tuleb armeerida vähemalt kahe 12 mm läbimõõduga terasarmatuuriga ja betoneerida. Taldmikule laotakse 3?4 rida Fibo-plokke, mille esimest ja viimast vuuki tuleb tugevdada biarmatuuriga. Kui vundamendile toetub suur koormus, on soovitatav kasutada täisvuuki, ka vertikaalis. Vundament tuleb väljastpoolt krohvida, selleks sobib suurepäraselt vetthülgav Serpo 137 tasanduskrohv. Müüritisele kleebitakse Serpo 410 kleepsegu abil lisasoojustuseks polüstüreen. Seinte ja vundamendi vahele pannakse hüdroisolatsiooniks sobiv rullbituumenmaterjal.
Ei tohi ära unustada, et pinnasevesi on vaja majast eemale juhtida ja samas vajab vähendatud sügavusega vundament kergkruusast salli, et külm ei pääseks taldmiku alla pahandust tegema.
Probleemidest aitab üle 50 l Fibo Geotäide. Need on geotekstiilist kotid, mida paigaldades ei avata ja mis moodustavad suurepärase kaitse kergkruusale, vältides pinnase kandumist graanulite vahele ja tagades niiviisi suurepärased isolatsiooni- ja dreenimisomadused.
Pannes Geotäite kotid 1 m laiuse kihina lapiti üksteise kõrvale moodustub stabiilne isolatsiooni- ja drenaa?ikiht. Lõpuks kaetakse kotid pinnasega (vt joonist).q
Autor: Morten Killak
Seotud lood
Tartu Ringtee suurema liiklustihedusega lõigu äärde kerkib 2025. sügiseks uus omanäolise modernse arhitektuuriga pilkupüüdev ärihoone „Raja Keskus“. Ärihoone toob Tartu linna juurde umbes 2500 ruutmeetrit kvaliteetset kaubandus-, teenindus- ja büroopinda.