7 märts 2005

S&P: vähem range stabiilsuspakt võib tuua intressitõusu

Reitinguagentuur S P hoiatab, et euro aluseks oleva stabiilsuspakti reeglite leevendamine võib tuua mõne eurotsooni riigi reitingu alandamise.

See tähendaks neile riikidele kõrgemaid intresse ning ahelreaktsioonina nende riikide ettevõtjatele kõrgemaid laenukulusid.

Stabiilsuspakti reeglite lõdvendamist ? eelkõige suurema eelarvedefitsiidi lubamist ja vähem karmimaid sanktsioone ? taotlevad eurotsooni suurimad riigid Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia. Pakti reform on arutusel täna ELi rahandusministrite kohtumisel.

?Stabiilsuspakti reeglid ei ole probleem. Probleem on selles, et puudub poliitiline tahe varem kokku lepitud reeglitest kinni pidada, kui avaliku sektori finantsid surve alla satuvad,? kirjutab S P oma raportis.

Praegu ei täida stabiilsuspakti reegleid või on nende rikkumisele väga lähedal 12 eurotsooni riigist kuus ? Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Kreeka, Holland ja Portugal.

Läinud aastal alandas S P juba Itaalia ja Kreeka reitingut ning pani Portugali reitingu vaatluse alla selle võimaliku langetamise väljavaatega.

Stabiilsuspakti reeglite hägustumine on halb ka uute ELi liikmesriikide jaoks, kes tahavad euroga liituda ning kellest nii mõnelgi on probleeme just eelarvedefitsiidi nõude täitmisega. ?Kui reeglid on vähem selged on nii valitsustel kui rahaturgudel raskem aru saada, kas riik täidab eurole ülemineku tingimused või mitte,? kirjutab raport.

Hetkel kuum