• OMX Baltic0,42%267,37
  • OMX Riga0,02%882,49
  • OMX Tallinn0,25%1 699,82
  • OMX Vilnius0,56%1 039,82
  • S&P 5000,56%6 032,38
  • DOW 300,42%44 910,65
  • Nasdaq 0,83%19 218,17
  • FTSE 1000,07%8 287,3
  • Nikkei 2250,8%38 513,02
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,21
  • EUR/RUB0,00%112,66
  • OMX Baltic0,42%267,37
  • OMX Riga0,02%882,49
  • OMX Tallinn0,25%1 699,82
  • OMX Vilnius0,56%1 039,82
  • S&P 5000,56%6 032,38
  • DOW 300,42%44 910,65
  • Nasdaq 0,83%19 218,17
  • FTSE 1000,07%8 287,3
  • Nikkei 2250,8%38 513,02
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,21
  • EUR/RUB0,00%112,66
  • 09.03.05, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Juhid ja ettevõtjad reisivad ning õpivad ühekorraga

?See on omaette vaatepilt, kuidas tuhanded pingviinid ringi paterdavad ja nagu delfiinid vee kohal lendavad,? jagab EMI EWT juhataja Tiit Tammemägi muljeid nende firma korraldatud esimeselt Antarktika-reisilt. ?Kuidas nad oma kümnepäevasele toiduretkele asuvad ja esimesena ei taha keegi vette minna. Kõik ootavad kaldal ja kui esimest ei tule, lükatakse keegi ette. Aga lükatakse seepärast, et vees võib varitseda pingviinide ainukene sööjavaenlane ? leopardhüljes.? Tammemägi räägib pikalt Antarktika võludest, sealse rikkumata looduse väärtusest ja elu õpetlikkusest. ?Näiteks see, kuidas loomaliigid suudavad kenasti üksteise kõrval olla ja et inimesele omast agressiivsust pole olemaski. Süüakse siis, kui kõht on tühi, aga mitte lihtsalt seepärast, et ma tulen sulle nüüd kallale,? räägib ta.
EMI EWT esmapilgul eksklusiivse meelelahutusena näivad reisid kaugetesse maadesse õpetavad palju rohkem, kui alguses tunduda võib. Igale reisile eelneb kuid kestev ettevalmistus. Osalejad saavad juba enne sõitu mahuka materjali, milles tutvustatakse sihtmaa loodust, inimesi, majandust ja ettevõtlust. Saadav kasu on seda suurem, mida rohkem on eelnevalt infot talletatud.
Antarktika-retk on 16 aastat turul olnud firma viimane suur saavutus. Alustati aga, nagu taasiseseisvumise algaastatel ikka, lähinaabritest Soomest ja Rootsist. ?Tol ajal olid inimesed nagu liikuma pääsenud kevadised vasikad. Nad topiti laeva ja loeti natuke loenguid,? meenutab Tiit Tammemägi üheksakümnendate algusaastaid. ?Midagi taolist ei tahtnud me teha. Mõtlesime, et hea küll, võtame konverentsivaguni ja sõidame läbi Skandinaavia. Vaatame seda ilu, peame loenguid ja arutame, kuidas teised elavad.? Mõningased arvutused tõid aga pilvist maa peale, sest ainuüksi konverentsivaguni üürimine maksnuks 80 000 Soome marka, mis oli tol ajal Eesti inimeste jaoks üle mõistuse suur summa. ?Küll panime käima Põhja-Soome minekud ja seal oleme käinud alates 1994. aasta sügisest kokku 13 korda,? märgib ta. Täna korraldab EMI EWT reise peaaegu igale mandrile, sihtkoha kaugusest hoolimata.
Kes käivad?
?Me ei saada tõesti igale poole kutseid. Ring on aasta-aastalt kasvanud ja suunatud ettevõtjatele ja tippjuhtidele,? tõdeb Tammemägi ja lisab, et aastas saab neilt reisipakkumise umbes 400 inimest. Ta põhjendab kliendivalikut sellega, et esiteks on need reisid kallid. Näiteks läks viimane
Antarktika-reis osalejale maksma 100 000 krooni. Seega tuleb suur osa EMI EWT kliente Äripäeva TOP 100 ettevõtete juhtide ja tippspetsialistide hulgast, kuid on ka näiteks väikeettevõtete omanikke. ?Teine pool on see, et peame taolist reisi üheks võimaluseks juhi koolitamisel. Juhi koolitus on iselaadne, sest koolipinki on teda raske saada. Küll aga konverentsile või reisile. Kui seal maailmapilti avatakse ja nähtu üle mõtlema pannakse, siis arendatakse osalejat märkamatult,? selgitab ta.
Möödunud aastal osales EMI EWT korraldatud reisidel maailma eri paikadesse ligikaudu 100 inimest. Umbes kolmandik neist olid uustulnukad. Enamasti ollakse aga ikka koos sõitnud ja üksteist juba teatakse. ?Meie inimesed on palju reisinud, väga asjalikud, korrektsed ja õpihimulised,? iseloomustab Tammemägi reisiseltskonda. Tavaliselt moodustavad suurema osa sellest mehed, näiteks Antarktikas oli kaasas vaid üks õrnema soo esindaja. ?Oma reisidel paneme rõhku ühiskonna arenguküsimustele, ettevõtlusele ja loomulikult väliskaubandusele ja samas ka loodushoiule,? avab EMI EWT juht. Loengud on siiski ainult sellistel sõitudel, kus ollakse paigal. Need on igasügisesed Soomes käimised. ?Me oleksime kurvad, kui
ainult turismipool domineerima jääks. Aga oleks hoopis kohatu, kui sõidaksime läbi looduskauni koha ja tõmbaksime bussi akendele kardinad ette,? võtab Tiit Tammemägi oma firma korraldatud reiside sisu piltlikult kokku.
Tammemägi toob näiteks unikaalse ja mõtlemapaneva Islandi oma looduse, elu ja riigi arenguga. ?Islandile oleme seitsmendat korda minemas ja grupis on inimesi, kes tulevad meiega sinna juba kolmandat korda,? räägib ta. ?Kui me mõned aastat tagasi seal käisime, räägiti meile, et Islandi eesmärk on olla viie esimese maailma riigi hulgas. Veel hiljaaegu sai seal näha masendavat vaesust ja ränka elu, kuid nüüd on riik tõepoolest tippu jõudnud. On end majanduslikult arendanud ning samas ka rahvast tervikuna.?
Omamoodi uhked on EMI EWT inimesed oma nelja Hiina-reisi üle. Ka sinna starditakse juba seitsmendat korda. ?Olla tunnistajaks Hiina arengute juures ja selle juures, mida ta kogu maailma arengule võib kaasa tuua, on ääretult põnev,? ütleb Tammemägi. Hiinas käiakse Pekingis ja Shanghais ning samuti on Kanton oma messiga reisiprogrammis. Sealt edasi viib tee Macausse, Hongkongi ja Taiwanisse. ?See on äärmiselt põnev, kuidas erinevad keskkonnad võivad avaneda. Macaus võime tunda vana hea Euroopa hõngu, Hongkong tuletab meelde raginal tegutsevat Ameerikat, Taiwan on veel midagi muud ja Hiina nagu Aasia, kus on väga kitsal territooriumil väga erinevad mentaliteedid koos,? iseloomustab ta. ?On ka kohtumisi ärimeestega, kuid Hiinas hakkavad tegelikud suhted muidugi väga pika vinnaga hargnema. See oleks ime, kui esimeselt kohtumiselt kohe äripartneri või kontakti leiad.?
Logistiliselt väga põnev reis on Austraaliasse. ?Käime läbi kõik olulised kohad kuni nende sisemaa punase südameni,? kirjeldab EMI EWT juht. ?Ühelt poolt saame selle maa loodusest väga võimsa ettekujutuse, samas ka tema elust ja inimestest. Omalaadi õpetlik ja põnev on seegi, et suhteliselt väikese arvu inimestega on suudetud tohutu territoorium arendada ja majandama panna.?
Tiit Tammemägi ütleb, et nende firma on püüdnud olla omanäoline ning uute marsruutide ja logistikaga välja tulla. Õige pea asutakse teele Galapagose saartele ja Antarktikasse tahetakse ka kindlasti veel minna.
Tammemägi rõhutab, et nad ei tegele millegi ainulaadsega. Reisimine ja ühtaegu kogemuste vahetamine ning õppimine on populaarne kogu maailmas. ?Kolleege eri riikidest kohtab sõitudel palju. See pole ainult meie privileeg,? tõdeb ta.
Oli üle ootuste asjalik ja arendav reis. Mitte selle pärast, et ootused oleksid madalad olnud, vaid selle pärast, et asjale läheneti õige nurga alt.
Kujutasin ette turismireisi õppereisi nime all, aga sain tõsiselt järele mõtlema paneva ja mitmekülgse pildi neljast Hiinast: Hiina Rahvavabariigist, Macaust, Hongkongist ja Taiwanist, s.o maailma lähituleviku arengute tõenäolisest tõmbe- ja tõukekeskusest.
Kui te peaksite kuulama paaritunnilist loengut Hiina ajaloost, võtab võõrapäraste nimede ja daatumite rida lõpuks haigutama. EMI EWT tegi teistmoodi. Äratas lühikese eelseisva reisi kirjeldusega kõigepealt huvi külastatavate paikade vastu. Siis jagas osalistele hästi ette valmistatud materjalid, kust igaüks sai leida vastused ehk rahuldada tekkinud huvi. Sellega loodi algteadmised sihtkohast juba enne reisi.
Mis ei meeldinud ? ilmselt mina koos reisisõbraga paljudele grupist, kuna tahtsime sageli oma radu tallata, mis ajas plaanid vahel natuke sassi. Kohati oleks võinud tempo natuke kiirem olla.
Mis meeldis ? grupp, kus oli piisaval määral nii õpihimu kui ka seiklusjanu. Oli neid, kellega asjalikult ?Hiina asja arutada?, kui ka neid, kellega nalja visata. Väga ladusalt organiseeritud. Transport, hotellid, grupijuhid ? kõik omal kohal.
Huvitav ekstreemspordilaadne kogemus oli ka jalgsi ja pakikandjate toel Macau-Hiina piiri ületamine, joostes võidu tuhandete pilusilmadega, kes veavad kraami ?odavalt kodumaalt? ?kallile kodumaale?.
Igal juhul on niivõrd lühikese ajaga raske saada paremat ülevaadet veerandist maakerast.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.11.24, 13:49
Mikrokraadiprogramm, täiendusõpe, avatud õpe – mis need on?
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.

Äripäeva TOPid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele