Alates 10.märtsist kuni 10.aprillini on kõigil mahetootmisega alustada soovijail, seal hulgas ka mesinikel, võimalus taodelda ettevõtte tunnustamist.
Täna, ilmus Riigi Teatajas põllumajandusministri määrus ?Tunnustamise taotlemine ja taotluse menetlemise kord ning taotluse vorm?, mis täpsustab mahetootjatele tunnustamise taotlemiseks vajalike dokumentide sisu ning esitamise tähtaega.
Juhul kui soovitakse alustada mahepõllumajandusliku loomakasvatusega, katmikkultuuride või seenekasvatusega, siis on võimalik esitada tunnustamise taotlusi aasta ringselt.
Ettevõtte tunnustamise saamiseks tuleb esitada Taimetoodangu Inspektsioonile määruse lisas toodud vormi kohane taotlus koos nõutavate lisadokumentidega. Taotluse saab esitada Taimetoodangu Inspektsiooni järelevalve osakonna selle maakonnabüroo kaudu, mille tööpiirkonnas taotleja kasutuses olevad maad valdavalt asuvad.
Blankette andmete esitamiseks ning nende täitmise juhendeid saab Taimetoodangu Inspektsiooni kõigist maakonnabüroodest.
Mahepõllumajanduse seaduse alusel teostatavate toimingute eest (ettevõtte tunnustamine ja igal tunnustamisele järgneval aastal korraline järelevalvetoiming) peab tootja tasuma riigilõivu järelevalveasutusele dokumentide esitamise päevaks. Inspektsiooni koduleheküljel www.plant.agri.ee on avaldatud tabel riigilõivu suuruse arvutamiseks, vormid andmete esitamiseks, juhendid vormide täitmiseks ja näidised.
2004.aastal oli Eestis 810 tunnustatud mahetootjat, neist 453 tegeles taime-ja loomakasvatusega, 351 vaid taimekasvatusega ja 6 vaid loomakasvatusega.
Ettevõtte tunnustamise saamine on eelduseks ka mahepõllumajandusliku tootmise toetuse saamiseks. Mahepõllumajandusliku tootmise toetuse taotlusi hakatakse vastu võtma 2. - 27. maini Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) büroodes.
Seotud lood
“Energeetikas levib müüt, et vana töötab jätkuvalt edasi ehk saame vana ja fossiilsetel kütustel põhineva mudeliga edasi minna. Kuna investeeringud energeetikasse on suured, siis aus oleks uutesse võimsustesse tehtavate investeeringute kõrvale tuua ka summad, mida on vaja vanade seadmete töökorras hoidmiseks,“ rõhutab saates Utilitase juht Priit Koit. „Sellisel juhul pole need vahed suured ja tuleb investeerida õigetesse asjadesse, sest investeerida tuleb niikuinii.“