Eesti on infotehnoloogia võimaluste ärakasutamiselt kõige edukam Ida-Euroopa riik, selgub täna avaldatud 104 maailma riigi võrdlusest.
Genfis asuva Maailmamajanduse Foorumi (WEF) ja ?veitsi juhtimisinstituudi Insead juba neljandat korda avaldatavas ülevaates ?The Global Information Technology Report? on Eesti parima Ida-Euroopa riigina 25. kohal (sama koht oli Eestil ka läinud aasta raportis).
Kõige edukamalt suudab aga info- ja telekommunikatsioonitehnoloogiat oma riigi majanduse edendamiseks ära kasutada Singapur, tõugates esikohalt läinud aasta liidri USA. Esikümnes on jõuliselt esindatud Põhjala riigid ? Island on 10. kohalt tõusnud teiseks, Soome on kolmas, Taani neljas ning kuuendal kohal on Rootsi. USA leiab selle aasta pingereas viiendalt kohalt.
Lisaks Põhjala riikidele on üsna edukad ka teised Euroopa riigid. ELi riikidest leiab 20 esimese hulgas veel Suurbritannia, Saksamaa, Hollandi, Luksemburgi, Austria ja Prantsusmaa.
Eesti tugevuseks on väga hea IT ja telekommunikatsiooni ala reguleeriv õiguskeskkond, samuti valitsuse edu tehnoloogia kasutuse propageerimisel ning uute firmade asutamise lihtsus. Samuti on koolides hea juurdepääs internetile. Kõige nõrgemad näitajad leiab Eestil klastrite arendamise, teadlaste ja inseneride arvu ning firmade T A tegevuse toetamise osas.
Leedu on selle aasta pingereas 43. kohal (mullu 42.), Läti on 56. kohal (mullu 35. koht).
Pingerea koostamise aluseks on mitmete maailmaorganisatsioonide statistika ning üle maailma 8000 suurfirma juhi küsitlus. Raport on kõrvutanud erinevaid tegureid alates IT kasutamisest õiguskeskkonna ja koolihariduse tasemeni. Kõik need faktorid kokku annavad koha indeksis, mis peaks näitama seda, kuivõrd head on konkreetse riigi väljavaated tulevikus tehnoloogia rakendamisest kasu saada.
Selle aasta esikümme:
1. Singapur (mullu 2.)2. Island (10)3. Soome (3)4. Taani (5)5. USA (1)6. Rootsi (4)7. Hongkong (18)8. Jaapan (12)9. ?veits (7)10. Kanada (6)
Seotud lood
Balti põllumajandus astub uude ajastusse, pakkudes investoritele erakordset võimalust. Läti suurim põllumajandusühistu
LATRAPS, mis on tuntud kui piirkonna juhtiv teraviljaeksportija, on avanud oma esimese avaliku võlakirjade pakkumise. Eesmärgiks on koguda 8 miljonit eurot, et rahastada Põhja-Euroopa suurima hernevalgu isolaadi tootmisüksuse – ASNS Ingredient – rajamist Lätis.