Nii forward?id kui ka futuurid on tuleviku- ehk derivatiivitehingud. Ometigi on nad väga erinevad. Lihtsustatult pole futuur midagi enamat, kui standardiseeritud forward.
Futuuridega tehakse tehinguid erinevalt forward?itest börsil. Seetõttu on futuurid standardiseeritud. Futuurid on ühesugused (kindla summa peale, näiteks 62 500 Briti naela dollari vastu), neil on kindlad lepingukuud. Seetõttu räägitaksegi futuuridest nii: üks Briti naela oktoobrileping, kümme lepingut ? kõik mõistavad seda ühtemoodi. Futuurid lõppevad kindlal kuupäeval.
Futuuribörsil on hinnakujundus täiesti läbipaistev (viimane tehinguhind on reaalne hind) ja kõigile kundedele samal ajahetkel ühesugune. Forward-kursid on vaid noteeringud, mille hind võib samal ajal isegi ühe panga sees erinevatele kundedele olla erinev. Forward-tehinguga tekib lepingu osapoolte vahel krediidirisk (kui üks lepingupool kukub ära, on tagajärjeks kahjum). Futuuritehingute puhul loetakse krediidirisk nulliks ? kõigi tehingute vastaspool on börs, kellel on tagatisfond. Isegi kui ostja või müüja kukub ära, viib börs tehingu lõpuni.
Futuuritehingute puhul arvestatakse kasum või kahjum iga börsipäeva lõpus, hinnates positsioonid turuhinna alusel (mark to market) ja tehakse igapäevaselt tagatisraha arveldused seda osaliselt vabaks lastes või juurde nõudes.
Kui näiteks indeksis on väärtus vaid arvutuslik väärtus, siis sama indeksile tehtud futuuri viimane hind on reaalne hind, kuna sellega on tehtud tehing.
Forward?i eeliseks on see, et pangad on nende tingimuste osas paindlikud. Tegu on nagu ülikondade õmblemisega rätsepatööna. Futuurilepingut ei saa teha 63 752 naela peale, forward-tehingut aga küll. Kui futuurilepingut saab teha vaid kindlatesse kuudesse ja need lõppevad standardsel tähtajal, siis forward võidakse kokku leppida lõpptähtajaga näiteks üheksa päeva pärast.
Forward-tehingu kasumi-kahjumiarveldus toimub lepingu lõppedes, mitte igapäevaselt. Forward-tehingu sõlmimisel peab kliendile olema määratud limiit, mille ulatuses ta saab tehinguid teha. Kui on vaja teha suuremaid tehinguid, tuleb teha tagatishoius. Tagatist nõutakse juurde vaid siis, kui seda kipub väheseks jääma ? väärtuse tõusu korral klient tagatisraha lepingu tähtajal kontole juurde ei saa.
Forward?i puhul ei lisandu tehingu teenustasu (see on hinnaguliselt arvestatud aga siiski juba tehingu hinda), futuuritehingul nõuab aga börs tehingutasu, nagu ka vahendaja kundelt.
Seotud lood
Reklaamiagentuuri La Ecwador tegevjuht Heily Aavik ja loovjuht Taavi Lehari võtavad Äripäeva raadio värskes saates luubi alla järgmise aasta turundusstrateegia ja eelarve koostamise ning annavad soovitusi, kuidas kitsamal ajal targalt toimetada.