Veebruaris läbi viidud uuringust selgus, et kohalikud omavalitsused toetasid perearste mullu 14 miljoni krooniga, teatas sotsiaalministeerium.
Haigekassa uuring selgitas välja, et omavalitsused toetasid perearste remondi ja tegevuskulude hüvitamise, tasuta ruumide andmise, rendi- ja kommunaalmaksete ning kindlustamata isikute ravikulude katmisega. Ruume anti perearstidele kasutada ka soodustingimustel, toetati palkade maksmist õdedele ja muule personalile, abistati aparatuuri ja sisseseade ostmisel.
Andmed saadi kokku 757 perearstipraksise kohta 33 linnast ja 157 vallast. Allikaiks olid maavanemad ja kinnisvarafirma Uus Maa, kes hindas renditurgu maakonnakeskustes. Keila, Maardu, Mõisaküla ja Viimsi perearstide kohta maavanemailt informatsiooni ei saadud.
Selgus, et valdades saavad toetust 86,6% ehk 188 ja linnades 59% ehk 319 perearsti. Täielikult katavad omavalitsused 55 perearsti rendi ja kommunaalkulud. Perearstide makstav reaalne netohind ilma käibemaksuta on vahemikus null kuni 200 krooni ruutmeetri eest.
Sotsiaalministeeriumi hinnangul näitavad kogutud andmed seda, et perearstide tegelik olukord rendipindade eest tasumisel on väga erinev. Sotsiaalministeeriumi abiministri Külvar Mandi sõnul pole seega põhjust tõsta rendi- ja kommunaalkulusid perearstide baasrahas. ?Me ei saa motiveerida perearste töötama uutes ja ülikallites rendi- või ostetud ruumides,? lisas Mand.
Perearstide omatulud olid üle-eelmisel aastal 26 miljonit krooni.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.