Tartus elav leidur Enno Sinipalu taotleb patendiameti tunnistust leiutisele, mille abil jäätunud torudes vee mõnekümne minutiga taas voolama saab.
Elektrolüüsil põhinev meetod on leiduri enda hinnangul olemuselt lihtlabane, ent keegi pole varem selle peale tulnud, kirjutab Postimees.
Jäätunud torusse valatakse jääkihi peale hästi elektrit juhtiv vedelik ehk elektrolüüt. Vedeliku sisse pannakse üks elektrood, teine samasugune kinnitatakse toru välisseina külge. Toiteseadmestiku abil ühendatakse süsteem vooluvõrku, mille järel toimub hea elektrijuhtivusega lahuses elektrolüüs, mis tekitab tugevat soojust. Soojus sulatabki jäätunud toru lahti.
Jääs torude ülessulatamiseks vajalik süsteem pole Sinipalu esimene santehniline leiutis. Varasemast ajast on leiduril patendiametis kasuliku mudelina kaitstud meetod, mida rakendades torud üldse ära jäätuda ei tohikski.
Selle puhul on peategelaseks teflonkattega metallniit, mis veetakse selle veetoru küljele, mida tahetakse külmumise eest kaitsta. Hea soojusjuhtivusega niit, mis on toiteseadme abil ühendatud vooluvõrku, soojendab toru ja ei lase sel külmuda.
Sinipalu taotleb praegu oma leiutisele kasuliku mudeli tunnistust. Patendibüroo Käosaar Co tegevdirektor Jüri Käosaar ütles, et veel on vara öelda, kui ainulaadne tartlase leiutis on.
Seotud lood
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.