Lugupeetud härra peaminister, lugesin rõõmsa hämmeldusega Teie kõnet Tööandjate Keskliidu aastapäevakonverentsil. Olete esimene poliitik Eestis, kes on kõva häälega kuulutanud, et ka iseendale tööandjatest, sh FIEdest, ühiskonnale mingit kasu võiks olla. Euroopa tuuled on ka Eestisse puhuma jõudnud.
Pöördun Teie poole ajalehe vahendusel, sest miskipärast tahate Te väikeettevõtlusest rääkida ainult suurettevõtjatega. Kuna Te ütlesite end nüüd uskuvat, et Eesti majanduse arenguprioriteet number üks on väikeettevõtluse arendamine, kutsun Teid alustuseks üles tegema väikeettevõtluse heaks kaht väga konkreetset tegu.
Esiteks. Eestis maksustatakse kõigist tululiikidest kõige rängemalt füüsiliste isikute ettevõtlustulu. Asi tuleneb ainuüksi FIEde sotsiaalmaksu arvutamise metoodikast. Selle taga pole mingit põhimõttelist poliitilist otsust ja seda pole isegi kuskile kirja pandud. Lihtsalt keegi ametnik rahandusministeeriumis peab vajalikuks niimoodi toimida. Seejuures rikutakse sotsiaalmaksuseadust ja asjaosalised teavad seda. Tehke erakonnakaaslasest rahandusministrile ülesandeks seaduserikkumine lõpetada ning viia kõigi töise tulu saajate sotsiaalmaksu arvutamine samadele alustele.
Teiseks. Kogumispensionide seaduse muutmisega mullu anti küll võimalus ka FIEdel pensionikindlustuse II sambasse sissemakseid tegema hakata, aga jäeti muutmata selle seaduse paragrahv 66. Paljud inimesed, kelle peamine tulu tuleb ettevõtlusest, ei hakanud omal ajal II samba igaks juhuks valimisega aega raiskama, sest riik oli ju öelnud, et nende raha seal näha ei taha. Nüüd aga ei saa nad enam II sambaga liituda. Andres Lipstok lubas rahanduskomisjoni esimehena Äripäevas, et algatab seaduse muutmise, jättis aga oma lubaduse täitmata. Tehke Teie see asi ära. Muide, FIEsid on 58 000, mitte 23 000, aga see on pisiasi.
Seotud lood
Ettevõtete juhtidel tuleb muude küsimuste kõrval mõelda ka sellele, mil moel oma töötajaid kõige tulemuslikumalt innustada. Mitmed neist on kasutusele võtnud boonuspaketid ja üha rohkemad kaaluvad töötajatele lisahüvede pakkumist, just selliste, mida päriselt enim vajatakse ning hinnatakse: tööalased arenguvõimalused, rahalised boonused, täiendav tervisekindlustus, paindlik töökorraldus ja ühisüritused. Leinonen toetab oma klientidest tööandjaid iga päev just motiveerimisprogrammide väljatöötamisega. Millised on kõige populaarsemad boonusmeetmed?