Eile oli Tallinna börsi käive 474 miljonit krooni, mis on meie aktsiaturu pea üheksa aasta pikkuse ajaloo suurim päevakäive. 99% käibest andis Hansa aktsia, mille hind kerkis 3,7% võrra, 194,02 kroonile.
Hansapanga nõukogu eestlastest liikmete ning juhatuse liikmete otsusest võib teha vaid ühe järelduse ? Swedbanki pakkumise läbimineku tõenäosus on nullilähedane.
Mis nüüd edasi saab? Kui Swedbank ennast lööduks ei tunnista ning asja sinnapaika ei jäta, on tal suure reedeni aega pakkumistingimusi muuta. Swedbank saab kas hinda tõsta või loobuda 95% osaluse nõudest. Selleks, et vähemalt 35,29 protsendile aktsionäridest meelepärane olla (nii palju on ülevõtmise õnnestumiseks vaja Swedbankil aktsiaid kätte saada), peab tegema turuhinnast tublisti kõrgema pakkumise. See peaks olema vähemalt 10% aktsia turuhinnast kõrgem, st tänase seisuga vähemalt 13,16 eurot ehk 205,9 kr, aga nii mõnegi arvates kuni 14,5?15 eurot ehk 227?235 krooni.
Teine võimalus on, et Swedbank loobub 95% tingimusest ja lepib nende aktsiatega, kes pakkumise vastu võtavad. Ainsaks aktsionäriks, kes on lubanud pakkumise vastu võtta, on EBRD. Juhul kui EBRD jääb endiselt sellele seisukohale (EBRD esindaja Staffan Corona üleeile avaldatud väljaütlemist silmas pidades ma selles väga veendunud ei ole) saab Swedbank 64,5% aktsiatest. Kahe kolmandiku aktsionäride häälte kontrolli saamiseks jääb aga 1,5% ehk üle 4,5 miljoni aktsia puudu. Kahe kolmandiku häälte saamiseks peaks Swedbank arvatavasti pärast pakkumise tähtaja lõppemist aktsiaid turult kokku ostma hakkama.
Seega on loogiline, et Hansapanga aktsia hind hakkab lähipäevil kiiresti tõusma. Ja pärast lihavõtteid, juhul kui Swedbank ülevõtmispakkumise tingimusi ei muuda, on oodata hinnakorrektsiooni, mis võib olla üsna sügav.
Börsi ajaloos pole seni üle 400 mln kroonise käibega kauplemispäevi olnud. Üle 300 mln krooni suuruse käibega kauplemispäevi on seni olnud kuus, neist kolm sel aastal. Eelmine käiberekord (371,5 mln krooni) tehti 4. juunil 2003, mil kaubeldi viimast päeva Telekomi dividendiõiguslike aktsiatega.
Seotud lood
Leedu telekommunikatsiooniettevõte, UAB Consilium Optimum, mida tarbijad tunnevad Fastlinki kaubamärgina, käivitas 18. detsembrini kestva avaliku kolmeaastase võlakirjaemissiooni eesmärgiga kaasata 3 miljonit eurot, pakkudes investoritele 9% aastaintressi (ISIN code: LT0000411266, investment order cook code CSLSPO). Emissioon on tagatud ILTE 1,5 miljoni euro suuruse garantiiga.