18. märts 2005 kell 11:06

Euroopa börsid: Hiina nõudlus maavarade järgi püsib

Euroopa börsidel paistavad silma kaevandajad ja naftatootjad, kelle toodete järgi Hiina, kui maailma majanduse üha peamise mootori isu muudkui paisub.

'Hiina majanduse kasv tähendab bensiini ja mineraalide suurimat tarbimist,' ütles uudisteagentuurile Bloomberg Schroder Investment Management fondivalitseja Andy Brough. 'Osade arvates oleme näinud nendes sektorites juba korraliku tõusu ning nüüd on kõik läbi. Isiklikult arvan, et nii see ei ole.'

Euroopa suurim naftakompanii BP aktsia on päeva alustanud 564 pennil (+1%) ja Royal Dutch Petroleum 46,47 eurol (+0,4%).

Nafta hind tõusis eile nii Euroopas kui USAs ajaloo kõrgeimate tasemeteni, kuna Naftat Eksportiva Riikide Organisatsioon OPEC teatas, et neil võib tekkida raskusi nafta nõudluse rahuldamisega.

Maailma suurima kaevandaja BHP aktsia on kosunud täna Londoni börsil 1,2%, tasemeni 759,5 penni. Sektori kolmas Rio Tinto Group on lisanud oma hinnale 0,8% ning jõudnud 1840 pennini.

Investeerimispank Goldman Sachs kirjutas eile, et mõlema eelpool mainitud ettevõtte kasumit parandab järgneva kahe aasta kallinev rauamaak, mis lubab kaevandajate rauamaagi üksustel kõrgemaid kasumimarginaale teenida.

Stoxx 600 indeksi hulgas on nii maavara kui ka nafta- ja gaasisektor käesoleva aasta kõige paremini edenenud sektorit, tõusnud vastavalt 14% ja 12%.

Hetkel kuum