Eesti Akrediteerimiskeskus (EAK) on nüüd Euroopa akrediteerimisalase koostööorganisatsiooni (EA) vastastikuse tunnustamise leppe täieõiguslik liige.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi teatel tähendab see seda, et nüüdsest aktsepteeritakse Eesti katsetulemusi ja vastavussertifikaate ametlikult enam kui kolmekümnes riigis.
Eesti Akrediteerimiskeskuse juhataja Viktor Krutobi sõnul loetakse kõigi EAK poolt akrediteeritud laborite katse- ja kalibreerimisprotokolle, inspekteerimisasutuste tunnistusi ja sertifitseerimisasutuste sertifikaate sama usaldusväärseteks ja rahvusvaheliselt tunnustatuteks nagu teiste leppega hõlmatud akrediteeritud vastavushindamisasutuste poolt väljastatavaid sarnaseid dokumente.
?Eesti ettevõtjatele tähendab kohalike laborite ja sertifitseerijate tunnustamine võimalust viia oma eksporttoodete nõuetekohasuse tõendamiseks vajalikud protseduurid läbi Eestis. See võimaldab meie firmadel vältida kulukaid katsetusi ja sertifitseerimisi välisriikides,? lausus Krutob.
Eesti on kolmeteistkümnes riik Euroopas, kelle akrediteerimistegevus on tunnustatud täismahus. Seni pole EA liikmesriikidest selleni jõudnud näiteks Austria, Bulgaaria, Iirimaa, Leedu, Läti, Poola, Portugal, Rumeenia, Sloveenia, Ungari, Türgi.
Lisaks EA liikmetele kehtib Eesti akrediteeritud vastavushindamisasutuste tunnustatus automaatselt ka neis riikides, kelle akrediteerimisasutusega on EA sõlminud vastava kahepoolse kokkuleppe (NATA Austraaliast, IANZ ja JAS-ANZ Uus-Meremaalt, Inmetro Brasiiliast, A2LA USA-st, SANAS Lõuna-Aafrika Vabariigist, ISRAC Iisraelist, HKAS Hongkongist ja SAC Singapurist).
Hetkel on EAK poolt akrediteeritud 160 katse- ja 21 kalibreerimislaborit, 32 inspekteerimis- ja 24 sertifitseerimisasutust. EAK poolt akrediteeritud vastavushindamisasutuste loeteluga saab tutvuda veebilehel www.eak.ee. EA vastastikuse tunnustamise leppega liitunud akrediteerimisasutuste loetelu on toodud aadressil www.european-accreditation.org.
Seotud lood
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.